Nadpłytkowość samoistna. Jak wygląda leczenie i jakie są rokowania?

Nie wiadomo, co konkretnie jest przyczyną powstawania nadpłytkowości samoistnej, jednak wskazuje się na pewne predyspozycje genetyczne. Co można zrobić, jeśli taka choroba została wykryta u nas lub naszych bliskich? Czy wpływa ona na długość życia? Odpowiedzi na te pytania zawiera poniższy artykuł.

Kto choruje na nadpłytkowość samoistną?

Nadpłytkowość samoistna jest chorobą rzadką, która według niektórych ze statystyk dotyka mniej niż 3 chorych na 100 tys. osób rocznie, a według innych zapadalność na nadpłytkowość samoistną wynosi 1,5 na 100 000 osób.

Zazwyczaj pojawia się w średnim wieku, pomiędzy piątą a szóstą dekadą życia. Jednakże około 1/5 przypadków dotyczy osób, które nie ukończyły 40 roku życia i na przestrzeni dekady zauważono przyrost chorych w tej grupie wiekowej.

Leczenie nadpłytkowości samoistnej

Ze względu na to, że u pacjentów z nadpłytkowością samoistną istnieje spore ryzyko zakrzepicy, w ramach jej prewencji otrzymują oni kwas acetylosalicylowy (aspiryna).

U osób, u których to ryzyko jest szczególnie wysokie, włącza się dodatkowo (oprócz aspiryny) leczenie cytoredukcyjne.

Nadpłytkowość samoistna – rokowania

Choroba (w niewielkiej ilości przypadków) ewoluuje do ostrej białaczki szpikowej, co może ostatecznie wpłynąć na długość życia pacjenta. Natomiast w przypadku pacjentów z nadpłytkowością samoistną, którzy poddają się leczeniu, nie zauważono istotnych różnic w przewidywanym czasie przeżycia w porównaniu z grupą kontrolną w podobnym wieku.

Pomoc dla pacjentów z chorobami rzadkimi

Schorzenia rzadkie, również takie jak nadpłytkowość samoistna, są trudne w diagnostyce. Wielonarządowe objawy sprawiają, że pacjenci mogą przez wiele lat odwiedzać lekarzy rozmaitych specjalności w poszukiwaniu diagnozy. Przez to nie otrzymują właściwego dla nich leczenia, które w przypadku wielu chorób, znacząco może poprawić ich komfort życia czy rokowania.

Fundacja Saventic powstała z myślą o takich pacjentach i chce nie tylko popularyzować wiedzę na temat schorzeń rzadkich, ale nieść także bezpośrednią pomoc. Jeśli przez długi czas borykasz się z niewyjaśnionymi dolegliwościami i podejrzewasz u siebie lub kogoś bliskiego chorobę rzadką, możesz skorzystać z pomocy Fundacji.

Po wypełnieniu formularzy oraz przesłaniu dokumentacji medycznej sztab lekarzy specjalizujących się w chorobach rzadkich, korzystając z narzędzi bazujących na AI (sztucznej inteligencji), przeanalizuje Twój przypadek. Pomoc jest w pełni bezpłatna i na każdym jej etapie możesz z niej zrezygnować i wycofać swoje dane.

Więcej na temat działań Fundacji przeczytasz na stronie internetowej www.fundacjasaventic.pl. Koniecznie odwiedź także zakładkę „Baza wiedzy”, w której znajdziesz szczegółowe artykuły na temat poszczególnych chorób rzadkich, które pomogą Ci lepiej się z nimi zapoznać.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz