Opadająca powieka- jak wygląda i z czego wynika?

Opadanie powiek to problem powszechny, pojawiający się bardzo często zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Życie z opadającą powieką może być trudne z racji ograniczenia pola widzenia. Jak wygląda opadająca powieka i na czym polega zabieg plastyki powiek? Czy jej leczenie jest w ogóle możliwe?

Czym spowodowane jest opadanie powieki?

Opadająca powieka jest uznawana jako schorzenie skóry okolicy oczu. Występuje bardzo często i polega na powstawaniu fałdu skóry na górnej powiece. Stwarza to wrażenie, jakby chora cały czas mrużył oko. Przyczyną opadania powieki jest nadmiar luźnej skóry na jej górnej części. Nadmiar skóry powoduje, że jest ona ciężka i wiotka, stąd efekt opadania. Co ciekawe, może on dotyczyć zarówno obu, jak i jednego oka.

Opadająca powieka ma znaczenie nie tylko czysto estetyczne. Ogranicza ona znacząco pole widzenia, co może powodować nienaturalne unoszenie brwi do góry czy obracanie głowy przez osobę chorą w celu poszerzenia obszaru widzenia. W efekcie, widzenie jest znacząco utrudnione. Warto wspomnieć też o aspekcie estetycznym, gdyż opadająca powieka pogarsza wygląd.

Opadająca powieka- kogo dotyczy problem

Problem opadającej powieki najczęściej dotyczy osób dorosłych, choć zdarza się nawet u dzieci. Przyczyną jej występowania jest przede wszystkim starzenie się skóry. Im skóra jest starsza, tym produkcja kolagenu i elastynu, które odpowiadają za elastyczność skóry jest bardziej ograniczona. To z kolei wpływa na utratę przez skórę pierwotnej jędrności. Opadanie powieki może być także dziedziczne, gdyż zauważa się większą tendencję do występowania tego problemu u osób, w których rodzinach ten problem już się pojawiał.

Opadające powieki- czy jest na to sposób?

Sposobem na pozbycie się problemu opadających powiek jest przeprowadzenie zabiegu blepharoplastyki. Leczenie opadającej powieki jest zalecane szczególnie w przypadku, gdy utrudnia ona codzienne funkcjonowanie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na usunięciu nadmiaru skóry i ponownym uformowaniu powieki. Cięcie zostaje wykonane w naturalnych załamaniach powiek, dzięki czemu żadne blizny po zabiegu nie są widoczne. W efekcie, powieka zostaje podniesiona, a pole widzenia- znacząco poszerzone. Z zabiegu nie mogą skorzystać osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie czy choroby serca. W lżejszych przypadkach, gdy opadanie powieki jest nieznaczne, możliwe jest także jej skorygowanie przy użyciu lasera frakcyjnego. Tego rodzaju zabieg to tzw. Madonna lift. Zabieg ten pozwala na uniknięcie zabiegu chirurgicznego, jest skuteczny jednak jedynie w lekkich przypadkach. Szczegółowe informacje na temat zabiegów leczenia opadającej powieki znajdziesz tutaj: https://www.wrosinski.pl/opadajaca-powieka/.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz