Łysienie. Powszechny problem… ale nie tragedia, nad którą trzeba rozpaczać

Łysienie – temat rzeka, który wielu mężczyznom sprawia wiele kłopotów. Kiedy Panowie tracą włosy, często czują się:

  • zdezorientowani,
  • zaniepokojeni,

a do tego zaczynają tracić pewność siebie. Ale czy na pewno musi tak być? Czy łysienie musi oznaczać koniec świata? Oczywiście, że nie! Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z tym problemem… i niekoniecznie chodzi nam o tupecik.

Łysienie. Trudno nam się z tym pogodzić

Po pierwsze, trzeba zaakceptować fakt, że łysienie jest naturalnym procesem, który dotyka wielu mężczyzn na całym świecie. W rzeczywistości, według różnych badań nawet 50% mężczyzn doświadcza łysienia, przy czym często dzieje się to już przed 50. rokiem życia. Tak więc nie jest to wyjątkowa sytuacja, a wręcz przeciwnie: typowe zjawisko, które nie powinno definiować czyjejś wartości ani pewności siebie. Taki stan rzeczy może być trudny do zaakceptowania na początku, ale im szybciej to zrobimy, tym łatwiej będziemy radzić sobie z tym problemem.

Co powoduje łysienie?

Łysienie to problem, który dotyka przede wszystkim mężczyzn. Choć jest to kwestia, która może wpłynąć na samoocenę i pewność siebie, warto zrozumieć, dlaczego włosy zaczynają się przerzedzać. Poniżej przedstawiamy Ci niektóre przyczyny łysienia u mężczyzn oraz skuteczne sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Hormony – przyczyna łysienia u mężczyzn

Szczególną predyspozycję do łysienia mają mężczyźni; wiadomo to już nie od dziś. Taki stan rzeczy jest związany z wpływem hormonów płciowych, a konkretnie androgenów, na funkcję mieszków włosowych. Dihydrotestosteron (DHT), będący pochodną testosteronu, odgrywa kluczową rolę. Pod jego wpływem mieszki włosowe stopniowo pracują coraz słabiej i zmniejszają się.

W rezultacie powstają coraz cieńsze włosy, a z czasem wytwarzany jest tylko meszek pozbawiony barwnika. Wrażliwość na DHT jest uwarunkowana genetycznie, dlatego ten typ łysienia nazywamy łysieniem androgenowym. Pierwsze symptomy pojawiają się zwykle w okolicach skroni i czoła, tworząc tzw. zakola. Następnie łysienie postępuje, ostatecznie obejmując całą głowę. Utracie włosów towarzyszy nadmierna produkcja wydzieliny gruczołów łojowych.

Jakie są jeszcze przyczyny łysienia?

Choć łysienie androgenowe jest najczęstszym typem, istnieje wiele innych czynników, które mogą prowadzić do wypadania włosów:

  • stosowanie niektórych leków. Chemioterapia, retinoidy, leki przeciwzakrzepowe – to tylko niektóre z medykamentów czy środków działania, które mogą wpłynąć na kondycję włosów;
  • napromieniowanie skóry owłosionej. Radioterapia stosowana w leczeniu guzów nowotworowych może prowadzić do wypadania włosów;
  • niedoczynność tarczycy. Zaburzenia hormonalne również mogą negatywnie wpłynąć na stan włosów;
  • niedobory pokarmowe. Brak witamin i minerałów w dłuższej perspektywie osłabia włosy;
  • stres i napięcie emocjonalne. Silny stres może przyczynić się do wypadania włosów;
  • nowotwory i inne choroby. Niektóre choroby mogą wpływać na kondycję włosów, co jest niejako pochodną osłabienia organizmu.
Diagnostyka to podstawa

W diagnostyce łysienia istotne są badania laboratoryjne, w tym w szczególności morfologia, stężenie żelaza i ferrytyny we krwi, hormony tarczycy oraz poziom DHA (dehydroepiandrosteronu). Oprócz tego wykonuje się również trichogram, czyli mikroskopowe badanie włosa. Czasami wykorzystuje się biopsję skóry głowy.

Co zrobić, gdy zaczynamy łysieć? Podstawą jest dobry fryzjer lub barber

Przede wszystkim, warto zainwestować w dobrego fryzjera lub barbera, który pomoże znaleźć odpowiednią fryzurę. W praktyce często okazuje się, że krótsza fryzura, a czasem bardziej radykalne rozwiązanie, tzn. ogolenie głowy, będzie lepszym wyborem niż próba ukrycia łysiny za wszelką cenę. Niektórzy mężczyźni decydują się na taką drastyczną zmianę i odkrywają, że wyglądają w niej znacznie lepiej… nie musimy chyba dodawać, jak wpływa to na pewność siebie, prawda?

Co ważne, nie należy bagatelizować znaczenia pielęgnacji skóry głowy. Nawet jeśli nie ma już na niej włosów, to wymaga ona regularnego mycia i nawilżania. Pojawienie się na niej łysiny nie oznacza konieczności zaprzestania dbania o skórę głowy. Odpowiednia pielęgnacja sprawia, że skóra będzie prezentować się po prostu zdrowo.

Jeśli problem w postaci łysej głowy bardzo Ci przeszkadza i doprowadza do szewskiej pasji, możesz zdecydować się na leki czy terapie laserowe, które pomagają w zatrzymaniu procesu łysienia lub nawet odwróceniu jego skutków (jeśli jednak chodzi o te ostatnie, nie nastawiajmy się na oszałamiające efekty…). Oczywiście, należy skonsultować się z lekarzem jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek działań w tej kwestii, aczkolwiek praktyka pokazuje, że wiele osób odnosi korzyści z takich zabiegów.

Nie bój się eksperymentować z nakładkami, perukami czy innymi dodatkami do włosów. Dziś na rynku dostępnych jest wiele wysokiej jakości produktów, które mogą wyglądać bardzo naturalnie i pomagają zwiększyć pewność siebie.

Ogólnie rzecz biorąc, walka z łysieniem nie musi być traumatycznym doświadczeniem. Ostatecznie, to nie włosy definiują nas jako ludzi, ale nasze działania, osobowość i sposób, w jaki radzimy sobie z wyzwaniami stawianymi nam przez życie.

Przykłady łysiejących osób

Poza tym, pamiętaj, że istnieje wiele znanych szerokiej publiczności postaci, które odniosły sukces mimo swojego łysienia. Na przykład, Bruce Willis, Dwayne „The Rock” Johnson czy Vin Diesel – wszyscy z nich to mężczyźni, którzy zyskali ogromną popularność i szacunek, pomimo braku gęstej czupryny na głowie. Ich pewność siebie i charakter sprawiają, że ich wygląd jest czymś drugorzędnym (a wręcz przeciwnie, mimo łysiny wyglądają oni nie przeciętnie, ale po prostu bardzo dobrze!). Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że łysienie nie musi definiować czyjejś wartości ani sukcesu.

Poza tym, niektórzy mężczyźni decydują się na zupełnie nowe podejście do swojego łysienia poprzez zaakceptowanie go i podkreślenie swojej osobowości poprzez oryginalne akcenty. Na przykład, niektórzy eksperymentują z brodą, zarostem lub modnymi okularami, co pozwala im wyrazić swoją indywidualność i sprawia, że łysienie staje się częścią ich stylu, a nie problemem do ukrycia.

Łysienie może przynieść nam korzyści?

W pewnym sensie łysienie może przynieść nam niejedną korzyść:

  • po pierwsze, oszczędność czasu i pieniędzy na wizyty u fryzjera (a, trzeba to przyznać, tego typu usługi mocno podrożały na przestrzeni ostatnich kilku lat),
  • po drugie, brak problemów związanych z codziennym, porannym czesaniem włosów itp.

Wniosek jest prosty: można więc spojrzeć na tę sytuację z przymrużeniem oka i brać pod uwagę jej pozytywne strony.

Jednakże, jeśli łysienie nadal budzi u Ciebie stres czy niezadowolenie, warto poszukać wsparcia wśród znajomych, rodziny lub nawet specjalistów. Czasem po prostu rozmowa z kimś o swoich obawach i odczuciach może pomóc spojrzeć na sprawę z innej perspektywy i zyskać nowe spojrzenie na siebie oraz swój wygląd.

Wreszcie, warto pamiętać, że nie to, co się dzieje na głowie, ale to, co się dzieje w jej wnętrzu, jest najważniejsze. Znalezienie równowagi i akceptacji dla siebie jest kluczem do radzenia sobie z łysieniem i cieszenia się życiem bez względu na to, ile włosów znajduje się na naszej głowie.

Łysienie może być spowodowane różnymi czynnikami, wśród których prym wiodą: genetyka, stres, dieta czy choroby. Dlatego istotne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania przyczyny i ustalenia odpowiedniego planu działania. Niektóre przypadki łysienia mogą być odwracalne, zwłaszcza jeśli wynikają z określonych czynników środowiskowych lub zdrowotnych, dlatego nie warto bagatelizować problemu i zaniedbywać konsultacji ze specjalistą.

Dla mężczyzn


Dla łysych mężczyzn świetnym pomysłem jest eksperymentowanie z modą i wybieranie stylowych, pewnych siebie outfitów. Oto kilka propozycji:

  • styl casual. Łysy mężczyzna może postawić na klasyczny, ale zawsze modny look casual, składający się z dobrze dopasowanych jeansów, białej koszuli i zamszowych butów. Dodanie skórzanej kurtki lub marynarki doda elegancji i charakteru;
  • sportowy look. Dla aktywnych mężczyzn, sportowy outfit zawsze jest dobrym wyborem. Wygodne spodnie dresowe, t-shirt z wyrazistym nadrukiem i sneakersy to świetna propozycja. Dodatkowo, czapeczka z daszkiem lub czapka beanie mogą być stylowym dodatkiem;
  • elegancki dress code. Na formalne okazje łysy mężczyzna może zdecydować się na elegancki garnitur w klasycznych kolorach, takich jak granatowy czy szary. Dodanie krawata lub muszki oraz eleganckich butów stworzy stylowy i elegancki look.
  • stylowa głowa. Zamiast koncentrować się na braku włosów, łysy mężczyzna może postawić na stylowe dodatki w postaci okularów przeciwsłonecznych lub kapelusza, by „odwrócić” w ten sposób uwagę od braku czupryny.

Tak czy inaczej, ważne jest jedno, tzn. aby każdy mężczyzna znalazł swój własny styl i czuł się komfortowo w wybranych ubraniach. Modny look to świetny sposób na wyrażenie swojej osobowości, niezależnie od ilości włosów na głowie.

Skuteczne sposoby radzenia sobie z łysieniem

  • szampony na wypadanie włosów. Wybieraj specjalistyczne szampony, które wspomagają kondycję włosów.
  • leki na łysienie. Minoxidil i finasteryd to popularne leki stosowane w łysieniu androgenowym.
  • zabiegi. Przeszczep włosów, mezoterapia, laseroterapia – to niektóre z opcji.

FAQ

Pytanie 1: Czy utrata włosów jest problematyczna?

Wielu mężczyzn może doświadczać niepokoju czy utraty pewności siebie w obliczu łysienia. Warto jednak rozważyć, czy łysienie rzeczywiście stanowi problem bez rozwiązania, czy też można znaleźć skuteczne metody radzenia sobie z tą sytuacją. Naszym zdaniem takie metody jak najbardziej istnieją.

Pytanie 2: Jakie są najczęstsze przyczyny łysienia, zwłaszcza łysienia androgenowego, u mężczyzn?

Łysienie u mężczyzn, a w szczególności łysienie androgenowe, jest często spowodowane działaniem hormonów płciowych, głównie dihydrotestosteronu (DHT), które negatywnie wpływają na mieszków włosowych. Jest to proces genetycznie uwarunkowany, którego pierwsze oznaki to często cofająca się linia włosów na skroniach i czole, a z czasem problem może narastać.

Jak można skutecznie radzić sobie z łysieniem bez uciekania się do tradycyjnych leków?

Istnieje wiele alternatywnych metod radzenia sobie z łysieniem, które mogą okazać się skuteczne oprócz stosowania leków. Przykładowo, na rynku dostępne są specjalistyczne szampony, a także takie bardziej zaawansowane rozwiązania. Jak np. transplantacja włosów, mezoterapia czy terapie laserowe. W przypadku, gdy łysienie wpływa na stan psychiczny, warto poszukać wsparcia poprzez rozmowy z najbliższymi lub konsultacje ze specjalistami.

 

 

Autor: Nikola Walczak

Zobacz też:

Zrozumienie etykiet karm dla psa

Dodaj komentarz