Jak przygotować się na pierwszy trening na siłowni?

Tradycyjnie wraz z początkiem roku wzrasta ilość osób, które chcą zadbać o wymarzoną sylwetkę. Każdy powód jest dobry, jeśli chodzi o zaimplementowanie nawyków polepszających stan zdrowia. W związku z tym rośnie także liczba klientów siłowni. Za pierwszym razem wizyta w niej może być stresująca. Wydaje się, że wszystkie osoby, które ćwiczą robią to już od dawna. Dodatkowo łatwo jest zapomnieć o tym, co trzeba zabrać ze sobą. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik jak przygotować się pierwszego treningu na siłowni.

Co zabrać ze sobą na siłownię?

Przed wyjściem na siłownię należy pamiętać o wygodnym stroju. Dzięki szatniom, które znajdują się w każdej profesjonalnej sali ćwiczeń można komfortowo zamienić codzienny strój na sportowy. Kobiety często decydują się na spodenki lub legginsy oraz top. Mężczyzn najczęściej da się zauważyć ubranych w spodenki i podkoszulkę. Do torby sportowej warto włożyć również bieliznę na zmianę.

Wiele osób o tym zapomina, ale dużą rolę odgrywa obuwie. Najlepiej jest wybrać sportowe buty, które dobrze dostosowują się do stóp i zapewniają stabilność. Dla tych, którym siłownia przypadła do gustu polecane są też funkcjonalne skarpety, które skutecznie wchłaniają pot.

Przydatne okażą się także podstawowe elementy niezbędne podczas brania prysznica. Ulubiony żel pod prysznic oraz ręcznik są koniecznością. Nie należy zapominać o zabraniu ze sobą zapasu wody. Bez regularnego nawadniania trudno odbyć pełny trening.

Jak trenować?

Jeżeli torba sportowa jest już wypełniona sprzętem pozostaje pytanie, jak trenować na siłowni? Dla wielu początkujących dobrym rozwiązaniem mogą być treningi w grupie. Największe siłownie posiadają plany zajęć, na które można się zapisać. Zazwyczaj w tej formie odbywają się ćwiczenia pilatesu, spinningu, crossfitu itd. Pod nadzorem doświadczonego prowadzącego wykonywane są kolejne serie i powtórzenia. W przypadku niejasności zawsze można skorzystać z wiedzy trenera. To spora zaleta dla początkujących.

Innym rozwiązaniem jest samodzielny trening na sali. Można na niej znaleźć sztangi, hantle oraz obciążenia do nich. Dodatkowo dobrze wyposażone siłownie posiadają też szereg maszyn jak np. orbitreki, rowerki itd. W tym przypadku trudno liczyć na wsparcie trenera. Warto przyjść wtedy z gotowym planem treningowym, który został wcześniej ułożony przez specjalistę lub na podstawie nabytej wiedzy. Trzeba jednak pamiętać, że inne osoby na siłowni najczęściej są bardzo pomocne. Każdy kiedyś zaczynał i nawet ci najbardziej doświadczeni fani ćwiczeń chętnie służą swoją wiedzą.

Jak nie stracić motywacji?

Motywacja to problem, z którym zmaga się duża ilość osób, które przychodzą na siłownię wraz z początkiem roku. Entuzjazm szybko opada i porzucenie nawyku ćwiczeń fizycznych jest coraz bliżej. Chcąc z tym walczyć należy nastawić się od razu na długą drogę. Każdy chciałby w szybki sposób zmienić swoją sylwetkę, tak by inni mogli ją podziwiać. Zamiast skupienia się na celu, warto swoją uwagę zwrócić na proces.

Wizyty na siłowni wcale nie muszą być monotonne. Opłaca się korzystać z wcześniej wspomnianych zajęć z trenerami. Napięte terminarze różnorodnych zajęć mogą pomóc w wyborze najciekawszego rodzaju ćwiczeń. Należy również pamiętać, że zwielokrotnienie treningów wcale nie musi prowadzić do szybszych rezultatów. Ciało musi się regenerować. Najskuteczniej robi to w dni, gdy nie jest zanadto obciążone. W przypadku braku posiadania odpowiedniej wiedzy warto zapoznać się uprzednio z trenerem personalnym, który zadba o zdrowy rozwój oraz doda motywacji, gdy będzie ona najbardziej potrzebna.

 

Autor: Dawid Kałuża

0 komentarzy

Dodaj komentarz