Objawy koronawirusa: Jakie są typowe oznaki zakażenia?

W 2020 roku koronawirus to zdecydowanie temat numer jeden. Wirus o którym na początku nie było wiadomo zbyt wiele zaczął zbierać żniwo w chińskim Wuhan, a następnie rozlał się na cały świat. Stale rosnąca liczba zakażeń i coraz większa śmiertelność spowodowały, że wirus wywołuje bardzo duży strach. Warto zatem zdobyć wiedzę na temat koronawirusa. Przedstawiamy kto jest najbardziej narażony, jakie są typowe objawy koronawirusa i w jaki sposób ograniczyć ryzyko wystąpienia wirusa.

Czym jest koronawirus

Koronawirus stanowi dość tajemniczą chorobę, która atakuje przede wszystkim górne oraz dolne drogi oddechowe i wywołuje objawy podobne do klasycznej grypy. Są one jednak bardziej nasilone i mogą zagrażać życiu. Sam koronawirus prowadzi do wystąpienia choroby COVID-19. Wirus jest wysoce zaraźliwy i właśnie z tego powodu epidemia tak szybko się rozrasta. Dodatkowo nadal nie mamy wiedzy jaka była bezpośrednia przyczyna zachorowania przez pacjenta zero. Przyjmuje się, że wirus mógł znajdować się w ciele nietoperzy, które są składnikiem niektórych azjatyckich potraw.

Objawy koronawirusa

Najczęściej pierwsze objawy zakażenia koronawirusem pojawiają się w przeciągu kilku dni, ale mogą w niektórych przypadkach wystąpić nawet po kilku tygodniach od zakażenia. WHO przyjmuje, że sam okres wylęgania wirusa w organizmie wynosi od 1 do 14 dni, ale może wynosić nawet 28 dni. Charakterystyczne objawy to wysoka gorączka (przekraczająca 38 stopni), kaszel, kłopoty z oddychaniem oraz bóle mięśni. Do objawów mogą zaliczać się także zaburzenia pracy układu pokarmowego. Mogą to być między innymi nudności, biegunka, wymioty oraz ogólne osłabienie organizmu. Niektóre osoby doświadczają także zaburzeń pracy serca oraz spadku ciśnienia krwi.

Objawy są w dużym stopniu zależne od kondycji organizmu oraz wieku. U osób starszych objawy zakażenia koronawirusem są zdecydowanie bardziej dotkliwe. Wiele młodszych osób zakażenie koronawirusem przechodzi zupełnie bezobjawowo. Taka osoba może zatem zarażać innych bez świadomości, że jest nosicielem wirusa.

Możliwe powikłania

U niektórych chorych COVID-19 może prowadzić do powstania bardzo ciężkiego zapalenia płuc, które może doprowadzić do upośledzenia lub uszkodzenia tego organu. W pęcherzykach płucnych może bowiem nagromadzić się płyn, który będzie ograniczał prawidłowe funkcjonowanie organu. W efekcie może to prowadzić do utraty kontaktu, śpiączki, a w ostateczności do śmierci osoby chorej.

Osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem

W grupie ryzyka znajdują się wszystkie osoby, które miały styczność z osobą zakażoną. Istnieją jednak pewne grupy osób, które są bardziej narażone na zakażenia i u których choroba może mieć zdecydowanie cięższy przebieg.

Są to głównie osoby starsze, których system immunologiczny nie jest tak silny jak u osób młodych. Osoby starsze powinny zatem zachować szczególną ostrożność, gdyż występuje u nich również zdecydowanie wyższe ryzyko zgonu niż u osób młodych.

Bardziej na zakażenie narażone są także osoby cierpiące na choroby przewlekłe lub autoimmunologiczne, a także osoby z nowotworami.

W grupie ryzyka znajdują się również kobiety w ciąży i te, które niedawno urodziły.

Do bardziej narażonych osób zalicza się także te, które palą papierosy.

Jak się chronić przed koronawirusem

W celu uniknięcia zachorowania należy przestrzegać kilku zasad, które pozwolą na zmniejszenie ryzyka.

Przede wszystkim należy unikać podróżowania i brania udziału w imprezach masowych. Przebywanie w dużych skupiskach ludzi zdecydowanie zwiększa ryzyko zachorowania. Dodatkowo w ten sposób można zahamować rozwój epidemii.

Konieczne jest także przestrzeganie zasad higieny. Ręce należy myć nawet kilka razy w przeciągu godziny. Należy również dokładnie myć ręce przez co najmniej 30 sekund.

Ryzyko zakażenia można zmniejszyć również poprzez znaczne ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi. Jeżeli istnieje taka możliwość to najlepiej całkowicie zrezygnować z kontaktów z innymi. Jeżeli takiej możliwości nie ma to należy zachować odpowiedni dystans, który powinien wynosić 1-1,5 metra.

Stosując się do tych zasad można stosunkowo skutecznie ograniczyć ryzyko zachorowania na COVID-19.

Objawy koronawirusa: Jakie mogą być nietypowe symptomy Covid-19?

Powszechnie wymienia się typowe objawy koronawirusa, w tym np. utratę zmysłu węchu czy silną gorączkę. Oprócz tego trzeba jednak pamiętać o takich nieoczywistych oznakach jak np. problemy z żołądkiem czy biegunka, a czasem nawet zaburzenia słuchu.


Zobacz także:

Holisten na odchudzanie – Łatwy sposób na odchudzanie czy kolejny wyciągacz pieniędzy? Opinie klientów i dietetyków

0 komentarzy

  • Mnie to zadziwa różnorodność tej choroby. U jednych nic, nawet czkawki nie dostają. A inni niie mogą oddychać, a nawet żegnają się z tym Światem. Jak to jest w ogóle możliwe?

  • Nie lekceważcie żadnego z nich. Ta choroba może być bardzo ciężka i lepiej szybko odkryć czy to faktycznie ona niż potem niepotrzebnie cierpieć

Dodaj komentarz