Jak wyleczyć zapalenie spojówek?

One of the most common eye diseases that can occur is conjunctivitis. It manifests itself through itching and tearing of the eyes, which means inflammation in the mucous membrane. We present how to heal the eye.

Conjunctivitis is not dangerous

Samo zapalenie spojówek to stosunkowo niegroźna infekcja, która jednak może bardzo mocno uprzykrzyć życie. Samo zapalenie spojówek może wynikać między innymi z przetarcia oka brudną ręką lub doznania niewielkiego urazu. To wystarczy do tego, aby spojówka zetknęła się z chorobotwórczym patogenem i rozwinął się w oku stan zapalny. Zapalenie spojówek może być wywołane różnymi przyczynami, ale sam przebieg choroby i jej objawy najczęściej są do siebie dość zbliżone.

Rodzaje zapalenia spojówek

Rodzaje zapalenia spojówek wynikają przede wszystkim z rodzaju źródła, które je wywołuje. Można je podzielić na poniższe.

Niezakaźne zapalenie proste

Jest to najczęstszy typ zapalenia spojówek. Tego rodzaju infekcja może mieć bardzo zróżnicowane przyczyny. Do zapalenia może doprowadzić silny wiatr, ostre światło słoneczne, a także działanie pyłu lub drażniących oparów. Niekiedy takie zapalenie wywołuje również podrażnienie mechaniczne lub źle leczona wada wzroku.

Wirusowe zapalenie spojówek

Przyczyną w tym wypadku jest infekcja wirusowa. W tym przypadku oko jest wyraźnie przekrwione, a także występuje obrzęk spojówki i bardzo silne łzawienie. Ten rodzaj zapalenia spojówek często dotyczy osób, które przechodzą właśnie grypę lub przeziębienie.

Bakteryjne zapalenie spojówek

Taki stan zapalny wywołują bakterie. Charakterystyczne objawy to ropna wydzielina, widoczny obrzęk oraz zaczerwienienie spojówek.

Alergiczne zapalenie spojówek

Ten typ zapalenia objawia się swędzeniem, pieczeniem i łzawieniem oczu. Taka dolegliwość często występuje u osób, które są uczulone na alergeny wziewne, konserwanty oraz niektóre leki.

Grzybicze zapalenie spojówek

Występuje najczęściej podczas antybiotykoterapii lub podczas stosowania sterydów. Objawy to delikatne łzawienie oraz ból oka.

Chlamydiowe zapalenie spojówek

Taka infekcja praktycznie zawsze posiada podłoże weneryczne i jest stosunkowo żadna. Objawia się przekrwieniem i obrzękiem spojówki, a w samym worku spojówkowym obecna jest wydzielina śluzowo-ropna.

Zarażenie się zapaleniem spojówek

Ryzyko zarażenia się zapaleniem spojówek zależy od jego rodzaju. W przypadku zapalenia wywołanego alergenem lub podrażnieniem mechanicznym nie jest możliwe zarażenie się. Jeżeli jednak za zapalenie odpowiedzialne są wirusy lub bakterie to zarażenie jest bardzo prawdopodobne. W celu uniknięcia zakażenia należy zatem ograniczyć kontakty z osobą chorą, często myć ręce, unikać używania tych samych przedmiotów, nie korzystać z tych samych soczewek kontaktowych oraz nie używać tych samych kosmetyków. Można dzięki takiemu działaniu zdecydowanie zmniejszyć ryzyko zakażenia się.

Sposoby na leczenie spojówek

Leczenie spojówek może odbywać się za pomocą farmakologii. W przypadku, gdy objawy są długie i bardzo dokuczliwe najlepiej udać się do okulisty, który przeprowadzi stosowne badania i na tej podstawie wyznaczy skuteczne leczenie zapalenia. Do czasu wizyty można stosować nawilżające krople do oczu, które zmniejszą dyskomfort i skutecznie nawilżą śluzówkę. Najlepiej wybierać preparaty, które nie będą zawierały konserwantów.

W przypadku zapalenia bakteryjnego najczęściej stosowane są krople antybiotykowe, maści lub tabletki. Leczenie ma na celu złagodzenie dolegliwości oraz skrócenie czasu choroby. Czas leczenia może wynosić od kilku dni do kilku tygodni.

W przypadku zapalenia o podłożu alergicznym konieczne jest przede wszystkim ograniczenie kontaktu z alergenem oraz przemycie oka. Leki przeciwhistaminowe mogą natomiast pomóc na świąd i pieczenie.

You can also support yourself with home remedies to relieve symptoms. For example, cool compresses can be used to reduce swelling. Washing the eye with the infusion of eyebright herb will also bring relief.

Contact with a doctor is essential

Some of the possible symptoms are described above. However, it should be borne in mind that under no circumstances should you self-medicate. Only a doctor can advise on how to treat conjunctivitis.


See also:

Relaks po pracy – 5 skutecznych sposobów

Zdrowotne właściwości masażu

Dodaj komentarz