Jak dieta ketogeniczna wpływa na nasz organizm?

Nowe modele żywienia stają się coraz popularniejsze i budzą coraz to większe zainteresowanie wśród wszystkich osób. Coraz popularniejsza staje się dieta ketogeniczna. Polega ona na maksymalnym ograniczeniu dostarczanych do organizmu węglowodanów i nastawieniem się na dostarczanie dużych ilości tłuszczu. Przedstawiamy na czym dokładnie polega ta dieta i w jaki sposób oddziałuje ona na nasz organizm.

Założenia diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna bardzo mocno wyróżnia się na tle innych pod względem zawartości składników. WHO zaleca, że zbilansowana dieta powinna zawierać 45-65% węglowodanów, 25-35% tłuszczów oraz 10-15% białka. W diecie ketogenicznej węglowodany są bardzo mocno redukowane do około 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Po ich połączeniu z białkiem powinny dostarczać dziennie 15-20% energii. Reszta powinna natomiast pochodzić z tłuszczów. Dieta ta zatem bardzo mocno wyróżnia się na tle innych i dzięki niej możliwe jest wprowadzenie samego organizmu w stan ketozy, który polega na tym, że energia pobierana jest ze spalanego tłuszczu.

Co jeść na diecie ketogenicznej?

Bardzo mocne ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów sprawia, że z diety niezbędne jest wyeliminowanie wielu składników. Przede wszystkim konieczne jest zrezygnowanie z pieczywa, makaronów, ryżu, owoców, kasz oraz warzyw zawierających spore ilości cukru. Należy natomiast wprowadzić oleje i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Można spożywać także warzywa o niskim indeksie glikemicznym jak sałata, ogórki, brokuły. Bardzo popularne jest także spożywanie awokado, które jest cennym źródłem tłuszczy. Możemy także spożywać różnego rodzaju mięso, jajka, tłusty nabiał oraz orzechy i nasiona. Przy diecie ketogenicznej należy zatem dość restrykcyjnie przestrzegać zasad żywienia.

Jak dieta ketogeniczna wpływa na zdrowie?

Obecnie pojawia się coraz więcej doniesień na temat pozytywnego wpływu takiej diety na zdrowie. Mówi się, że taka dieta jest w stanie pomóc w przypadku dzieci chorujących na padaczkę lekooporną. Odpowiedni sposób żywienia jest w stanie zmniejszyć częstotliwość ataków i złagodzić przebieg choroby.

Istnieją także badania, które mówią o spowolnieniu rozwoju takich chorób jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

Istnieją także badania, które sugerują pozytywny wpływ tej diety dla osób chorujących na cukrzycę, nowotwory, czy walczących z nadwagą.

W tym ostatnim przypadku czyli walce z nadwagą dieta ketogeniczna zdobywa coraz większą popularność. Według wielu opinii pozwala bowiem na stosunkowo szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów i pozwala na ustabilizowanie stężenia cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Dodatkowo bardzo wysoka zawartość tłuszczu w diecie sprawia, że prowadzi ona do dłuższego uczucia nasycenia oraz krótszego odczuwania głodu.

Efekty stosowania diety mogą być zatem pozytywne w niektórych przypadkach. Należy jednak pamiętać o tym, że sama dieta nie jest dla wszystkich i niektóre osoby powinny unikać takiego sposobu odżywiania się.

Kto nie powinien decydować się na dietę ketogeniczną?

Dieta ketogeniczna nie jest polecana przede wszystkim dla osób, które borykają się z problemami z nerkami lub wątrobą. Bardzo wysokie spożycie tłuszczów prowadzi do tego, że organy te są bardziej obciążone poprzez konieczność metabolizowania ciał ketonowych.

Na samym początku stosowania tej diety mogą także wystąpić bóle głowy i obniżone samopoczucie. Wynika to z faktu przystosowywania się organizmu do zdecydowanie niższego poziomu węglowodanów i tłuszczów. Dodatkowo przy tak restrykcyjnej diecie bardzo łatwo o popełnienie błędów w żywieniu, które mogą negatywnie odbijać się na zdrowiu. Najlepiej więc zdecydować się na skonsultowanie tego sposobu żywienia z lekarzem, który doradzi czy taka dieta będzie odpowiednia i czy warto się na nią zdecydować.

Podsumowanie

Dieta ketogeniczna to jak widać jedna z najbardziej restrykcyjnych diet, które są obecnie dostępne. Przejście na nią powinno być zatem odpowiednio przemyślane i poparte badaniami. Tylko w takiej sytuacji można być zadowolonym ze zdecydowania się na taki właśnie sposób odżywiania. W niektórych przypadkach jednak sama dieta może przynieść korzystne rezultaty i może być warta zainteresowania.

Jaki jest wpływ diety ketogenicznej na organizm?

Jeśli zastanawiasz się, jak dieta ketogeniczna wpływa na Twój organizm, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: jej stosowanie może przynieść takie korzyści jak np. poprawa funkcjonowania układu krążenia czy spadek poziomu cholesterolu.


Zobacz także:

Holisten na odchudzanie – Łatwy sposób na odchudzanie czy kolejny wyciągacz pieniędzy? Opinie klientów i dietetyków

0 komentarzy

  • Brzmi zbyt cudownie aby to mogła być prawda. Taką dietę mógłbym stosować każdego dnia, ale niestety nie czuję się dobrze po nadmiernej ilości tłustego. A szkoda…

Dodaj komentarz