Jak zdrowo zrzucić zbędne kilogramy?

Zrzucenie wagi to proces długotrwały i wymagający sporo wysiłku. Satysfakcja z pozbycia się nadmiarowych kilogramów może być jednak bardzo wysoka i warto podjąć się wysiłku. Należy jednak odpowiednio przygotować się do samego procesu. Należy unikać podstawowych błędów, które tak naprawdę nie pomagają w zrzuceniu wagi. Popełnienie podstawowych błędów może prowadzić do tego, że wystąpi tak zwany efekt jo-jo. Przedstawiamy zatem jak prawidłowo podejść do procesu odchudzania i w jaki sposób zdrowo pozbyć się nadmiarowych kilogramów.

Jedz często niewielkie porcje

W przypadku odchudzania bardzo ważne jest zmniejszenie liczby dostarczanych każdego dnia do organizmu kalorii. Ma to kluczowe znaczenie, aby cały proces się udał, a zrzucenie wagi faktycznie było komfortowe. Dlatego też najlepiej jeść 4-5 razy dziennie, ale za każdym razem stosunkowo niewielkie porcje. Wart spożywać duże ilości warzyw i owoców, które nie są kaloryczne, a pozwalają na zaspokojenie apetytu. Podczas odchudzania należy także całkowicie wyeliminować nawyk jedzenia w nocy. Ostatnim posiłkiem powinna być kolacja spożywana nie później niż dwie godziny przed snem. Warto także wyznaczyć sobie regularne godziny spożywania posiłków. Dzięki temu możliwe będzie przyzwyczajenie swojego organizmu do konkretnych godzin, w których dostarczane jest do niego jedzenie.

Pij dużo wody

W procesie odchudzania najlepiej całkowicie odstawić gazowane i słodkie napoje z uwagi na ich wysoką kaloryczność. Zdecydowanie lepiej postawić na niegazowaną wodę mineralną. Należy pić minimum 2 litry wody każdego dnia. Warto również pamiętać o tym, aby nie pić w trakcie posiłków. Najlepiej robić to 30 minut przed lub po posiłku. Woda nie zawiera kalorii i dzięki temu odchudzanie będzie znacznie efektywniejsze.

Całkowicie odstaw cukier i słodycze

Bardzo często przyczyną nadwagi jest spożywanie dużych ilości cukru oraz słodyczy. Ich całkowite wyeliminowanie z diety pozwoli ograniczyć jej kaloryczność. Na samym początku można stopniowo rezygnować z tych produktów, aż do ich całkowitego odstawienia.

Uprawiaj sport

Warto wprowadzić do swojego życia również sport. Bieganie, jazda na rolkach, jazda na rowerze czy ćwiczenia na siłowni to świetny sposób na spalenie kalorii i tkanki tłuszczowej. Warto ustalić sobie plan treningowy i starać się go przestrzegać. Regularne uprawianie sportu przyspieszy proces odchudzania, a także pozwoli poczuć się zdecydowanie lepiej. Podczas uprawiania aktywności fizycznej wydzielane są endorfiny, które odpowiadają za poczucie szczęścia. Właśnie z tego powodu podejmowanie się różnorodnych aktywności daje bardzo dobre rezultaty. Najlepiej wybrać taki sport, który faktycznie sprawia radość i który będzie uprawiany z przyjemnością. Zwiększa to szanse na wytrwanie w swoim postanowieniu i wprowadzenie do swojego życia na stałe elementów sportu.

Przygotuj się na długi proces

Zdrowe odchodzenie jest procesem długim i należy się na to nastawić. Sposoby pozwalające na szybkie zrzucenie wagi najczęściej wiążą się z równie szybkim przybraniem kolejnych kilogramów. Najlepiej zatem odpowiednio podchodzić do samego odchudzania i przygotować się na długi proces. Długotrwałe odchudzanie ma również tę zaletę, że pewne wykształcone nawyki zostają już na zawsze. Dzięki temu można zachować świetną sylwetkę na zdecydowanie dłuższy czas i cieszyć się przez całą resztę życia bardzo dobrym samopoczuciem i zdrowiem.

Nie warto sięgać po leki

Bardzo częstym błędem, który popełniają osoby chcące się odchudzać jest sięganie po leki. Może to jednak wiązać się z dość poważnymi konsekwencjami i takie działanie nie jest polecane. Przede wszystkim sięganie po leki na odchudzanie powinny wybierać jedynie osoby, które posiadają medyczne wskazania do zażywania takich substancji. Osoby w pełni zdrowe powinny wybierać zmianę swoich nawyków w celu zrzucenia zbędnej wagi. Działanie takie jest o wiele bezpieczniejsze i bardziej korzystne dla wszystkich osób. Przyniesie przy tym takie same rezultaty.

Dlaczego warto ustalić realne cele do osiągnięcia?

Ciekawą zasadą jest metodyka SMART, zgodnie z którą cel „odchudzanie” powinien być realny, mierzalny, adekwatny oraz określony w czasie. W przeciwnym wypadku możemy założyć sobie zbyt optymistyczne plany. Warto ustalić kilka celów SMART pokazujących, jak schudnąć w zdrowy sposób.


Zobacz także:

Holisten na odchudzanie – Łatwy sposób na odchudzanie czy kolejny wyciągacz pieniędzy? Opinie klientów i dietetyków

0 komentarzy

  • Ruch moim drodzy, ruch to podstawa. Bez niego moze i schudniemy, ale nie będziemy wcale wyglądać zdrowo. Stosuję ta zasadę od lat i polecam każdemu 🙂

  • Najważniejsze to robić to powoli. Chciałme kiedyś zrzucić dużo kilogramów na raz i poszedłem drogą bardzo radykalną. Katowałem się na siłowni i jadłem bardzo niewiele. Efekty były, ale wystarczyło, że trochę poluzowałem sobie obostrzenia i zaraz uderzył mnie efekt jo-jo. Powolna redukcja, do której organizm się powoli przyzwyczaja daje trwalsze efekty!

Dodaj komentarz