Co może być przyczyną problemów z trawieniem?

Coraz więcej osób zmaga się obecnie z problemami z trawieniem. Mogą one występować po spożyciu konkretnych potraw lub pojawiać się praktycznie przez cały czas. Warto zatem odpowiednio im przeciwdziałać. Przedstawiamy najczęstsze czynniki, które mogą prowadzić do pojawiania się takich właśnie problemów i doradzamy w jaki sposób z nimi walczyć. Zniwelowanie problemów z trawieniem znacząco podnosi komfort życia i sprawia, że można poczuć się zdecydowanie lepiej.

Najczęstsze objawy zaburzeń trawienia

W przypadku zaburzeń trawienia najczęstsze objawy, które mogą wystąpić to ból żołądka, gniecenie w dołku oraz nudności. Objawy występują najczęściej niedługo po spożyciu posiłku. Zaburzenia trawienia mogą prowadzić do dużego bólu, który znacząco obniży ogólne samopoczucie. Z tego też powodu należy szybko im przeciwdziałać za pomocą skutecznych metod.

Najczęstsze przyczyny występowania zaburzeń trawienia

Zaburzenia trawienia mogą być wywoływane przez bardzo zróżnicowane czynniki. Istnieją jednak pewne czynniki, które najczęściej do tego prowadzą. Problemem może być na przykład nieprawidłowe działanie samego żołądka i produkowanie przez ten niewystarczającej ilości soku żołądkowego. Skutkuje to tym, że dostarczony pokarm nie może być skutecznie przetrawiony. Problemem może być także dodawane do żywności konserwanty, z których trawieniem organizm może sobie nie radzić. Problemem może być także spożywanie zbyt obfitych posiłków lub bardzo ciężko strawnych pokarmów. W takiej sytuacji sam czas potrzebny na przetrawienie posiłku znacznie się wydłuża i pojawia się niestrawność, która w efekcie prowadzi do złego samopoczucia.

Do częstych zaburzeń trawienia zaliczają się również refluks żółciowych oraz bezkwaśny nieżyt żołądka. W pierwszym przypadku występuje dostawanie się żółci do żołądka. Żółć prowadzi do neutralizacji kwasu solnego, który jest odpowiedzialny za trawienie. Jego brak z kolei oznacza, że pokarm przez dłuższy czas zalega żołądku. Drugi przypadek występuje natomiast w sytuacji, gdy żołądek produkuje niewystarczającą ilość soku żołądkowego.

Sama lista przyczyn zaburzeń trawienia jest jednak zdecydowanie dłuższa. Może bowiem występować również w przypadku zatruć pokarmowych oraz w sytuacji nieżytów, a nawet chorób nowotworowych.

U większości osób występuje jednak dyspepsja, czyli szerzej znana niestrawność. Pojawia się ona w przypadku przejedzenia, niewłaściwego doboru pokarmów, nieregularnego spożywania posiłków czy z uwagi na ich nieprawidłowe przyrządzenie. W takiej sytuacji nie występują powikłania, ani zmiany w układzie pokarmowym.

W jaki sposób radzić sobie z problemami z trawieniem

Z problemami żołądkowymi można radzić sobie poprzez stosowanie środków ziołowych. Popularne są między innymi preparaty takie jak Ulgix Trawienie, Gastroval oraz wiele innych ziołowych substancji, które pobudzają produkcję soku żołądkowego oraz żółci. Ulga może być odczuwalna także po zażyciu leków, w których składzie zawarte są enzymy trawienne (np. Travimax). Osoby nie chcące zażywać leków mogą zdecydować się na napary ziołowe z pokrzywy, dziurawca, ziela macierzanki czy przywrotnika pospolitego. Takimi naturalnymi substancjami można zniwelować dolegliwości ze strony żołądka.

Co robić w przypadku częstych problemów z trawieniem

W sytuacji, gdy problemy z trawieniem występują bardzo często konieczne jest odpowiednie zareagowanie. Częste problemy mogą oznaczać kłopoty zdrowotne i najlepiej udać się w takiej sytuacji do lekarza. Specjalista przeprowadzi odpowiednią diagnostykę, która pozwoli na określenie co tak naprawdę jest źródłem problemów. Dzięki temu możliwe będzie sprawne wyeliminowanie problemu.

Podsumowanie

Problemy z trawieniem mogą tak naprawdę wystąpić u każdej osoby i bardzo ważne jest odpowiednie przeciwdziałanie takowym. Prawidłowe spożywanie posiłków oraz unikanie wysoko przetworzonej żywności pozwala w większości przypadków uniknąć problemów trawiennych. Dzięki temu można stale cieszyć się świetnym samopoczuciem i nie martwić się bólami w okolicy żołądka.

0 komentarzy

  • Chyba każdy tak ma, że jak zje czegoś zbyt wiele to potem czuje się ociężały. Dla ciała to jest ogromny wysiłek i przejawia się to sennością i trudnością w normalnym funkcjonowaniu. Polecam więcej warzyw, a mniej mięsa. To robi różnicę!

  • Ja sie zawsze źle czuję jak tylko zjem dużo tłustego. Makaron czy ziemniaki moge jeść w każdej ilości i nic. A jak przesadzę z boczkiem albo golonką to od razu nie nadaję się do życia. A ja to cholerstwo uwielbiam 🙁

Dodaj komentarz