Jakie suplementy diety warto spożywać?

Zażywanie suplementów diety cieszy się olbrzymią popularnością. W samym roku 2018 na suplementy i leki bez recepty Polacy wydali przeszło 13 mld złotych. Same suplementy mają za zadanie uzupełnić niedobory konkretnych składników odżywczych w organizmie. Spożywanie ich w sposób rozsądny może prowadzić do lepszego samopoczucia i podniesienia poziomu energii. Bardzo istotne jest jednak to, aby nie przesadzić z takimi substancjami. Przedstawiamy, które suplementy warto zażywać.

Suplementy wpływające na poprawę samopoczucia

Na pierwszym miejscu bez wątpienia znajduje się magnez. Jest on łatwo dostępny w pożywieniu, ale słabnąca jakość ziemi sprawia, że stężenie magnezu w żywności jest coraz niższe. Dlatego też warto wspomagać się suplementami. Magnez przede wszystkim odpowiada za lepszą pracę jelit, wzmacnianie kości oraz mięśni, pracę układu nerwowego, rozluźnienie naczyń krwionośnych, a także pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Kolejny suplement to witamina C. Każdego dnia powinno się spożywać minimum 300 mg witaminy C. Składnik ten przede wszystkim odpowiada za wzmocnienie układu odpornościowego. Jej długotrwały niedobór może jednak prowadzić do np. depresji lub chorób oczu.

Wartym zainteresowania suplementem jest także spirulina. Odpowiada ona za dostarczanie minerałów, witamin, enzymów, błonnika, białka, a także kwasów tłuszczowych. Tak bogaty skład sprawia, że sama spirulina wpływa na wyższy poziom energii, wspomaga odchudzanie, leczy bezsenność, hamuje wypadanie włosów oraz obniża poziom cholesterolu.

Coraz popularniejsza staje się również woda morska, która odpowiada za dostarczanie do organizmu wielu pierwiastków i minerałów, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Można ją pić w kupionej postaci lub używać w kuchni na przykład zamiast soli. Woda morska odpowiada za lepszą pracę nerek i jelit.

Bardzo bogate w minerały i witaminy są również drożdże piwne. Można za ich pomocą wzmocnić układ nerwowy, zapobiegać depresji oraz pozytywnie oddziaływać na włosy, paznokcie i skórę. Obecnie drożdże piwne można kupić na przykład pod postacią tabletek lub kapsułek.

Dużą popularnością cieszy się także kurkuma, która jest w stanie hamować rozwój wielu chorób. Kurkuma występuje zarówno w formie przyprawy, która może być dodana do wielu potraw jak i w formie suplementu. Odpowiada między innymi za łagodzenie bólu mięśni, a także pozytywnie działa na wątrobę.

Ostatnią grupę wartych uwagi suplementów stanowią probiotyki, które przede wszystkim pozytywnie działają na układ trawienny. Probiotyki oddziałują przede wszystkim na jelita, które odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych. Ich prawidłowa praca jest zatem bardzo istotna i warto się na niej skupić. Największa zaleta probiotyków to fakt, że po krótkim czasie ich zażywania możliwe jest zauważenie pozytywnych efektów.

Kiedy warto zażywać suplementy diety?

Zażywanie suplementów diety ma sens przede wszystkim w przypadku odczuwania pewnych dolegliwości. W takiej sytuacji stosowanie suplementacji może przyczynić się do lepszego stanu zdrowia i zdecydowanie lepszego samopoczucia. Suplementy należy jednak zażywać w sposób odpowiedzialny. Podobnie jak inne substancje mogą one zostać przedawkowane. Dostarczenie zbyt dużej ilości konkretnych minerałów lub witamin do organizmu może natomiast przynieść odwrotne efekty do zamierzonych. Najlepiej zatem skonsultować się z lekarzem, który na podstawie wyników badań wskaże, które suplementy należy zażywać. Należy także pamiętać o tym, aby regularnie wykonywać badania, gdyż zawartość minerałów i witamin może bardzo dynamicznie się zmieniać.

Podsumowanie

Stosowanie suplementów diety w celu poprawy swojego zdrowia i samopoczucia może być zatem bardzo korzystne i może przekładać się na świetne rezultaty. Suplementacja może poprawić samopoczucie i może bardzo korzystnie wpłynąć na zdrowie. Przedstawione powyżej suplementy cieszą się największą popularnością i najlepiej wpływają na zdrowie. Warto zatem zainteresować się takimi właśnie substancjami i korzystaniem z takich rozwiązań, które sprawdzą się fantastycznie.

Dodaj komentarz