Czy leczenie zębów może być bezbolesne?

 

Dla wielu osób sama myśl o wizycie u dentysty przywołuje nieprzyjemne odczucia. Często zabiegi u lekarza zajmującego się naszymi zębami są bolesne. Medycyna jednak cały czas się rozwija. Niektóre z gabinetów stomatologicznych oferują całkowicie bezbolesną metodę leczenia. Czy tak jest naprawdę? Pora więc przyjrzeć się temu, czy leczenie zębów może być bezbolesne.

Dla kogo jest bezbolesne leczenie zębów?

Bezbolesne metody stosowane przez stomatologów powstały w odpowiedzi na potrzeby pacjentów. Przez wiele lat większość osób zdążyła się przyzwyczaić do tego, że wizyta u dentysty wręcz musi być nieprzyjemna. Wpływ na to mają między innymi narzędzia, które straszą wyglądem. Dodatkowo popularne wiertło dentystyczne wydaje charakterystyczny dźwięk. To sprawia, że trudno nie popaść w stres.

Z nowoczesnych sposobów, które minimalizują ból związany z badaniem mogą skorzystać dosłownie wszyscy. Konieczne oczywiście jest uprzednie zasięgnięcie fachowej opinii u specjalisty. Zawsze to lekarz powinien wskazać metodę leczenia. Warto na samym początku przekazać informację, że chciałoby się skorzystać z takiego sposobu leczenia, który eliminuje ból.

Czy znieczulenie wystarczy?

Znieczulenie zaaplikowane przed zabiegiem niemal zawsze zwiększy komfort podczas działań wykonywanych w jamie ustnej. Aby jednak było ono skuteczne w trakcie wywiadu należy przekazać wszystkie niezbędne informacje dotyczące stosowanych leków oraz historii chorób. Każdy stomatolog ma także obowiązek sprawdzić, czy zastosowanie znieczulenie zaczęło działać.

Zdecydowana większość zabiegów kwalifikuje się zastosowania znieczulenia. To dobra wiadomość dla tych, którzy bardziej obawiają się wiertła niż strzykawki ze środkiem znieczulającym. Istnieje też możliwość zastosowania tzw. znieczulenia powierzchniowego. Polega ono na rozprowadzeniu żelu lub aerozolu w miejscu, które narażone będzie na ból. Często stosuje się je także przed aplikacją tradycyjnego znieczulenia podawanego za pomocą igły. Dzięki tym wszystkim działaniom uczucie bólu zmniejszane jest całkowicie lub prawie do zera.

Leczenie laserowe – co warto o nim wiedzieć?

Leczenie laserowe próchnicy eliminuje wszystkie nieprzyjemne doznania u pacjenta. Nie trzeba więc obawiać się bólu oraz charakterystycznego odgłosu wiertła. Często w przypadku takiego zabiegu nie ma potrzeby stosowania znieczulenia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wiązka lasera ma możliwość tylko powierzchownego działania. Nie zdoła ona wniknąć głęboko we wnętrze zęba. Laserowy zabieg jest więc skuteczny tylko w przypadku, gdy próchnica nie zaatakowała jeszcze całego zęba.

Zaletą jest to, że stomatolog może skierować laser bardzo precyzyjnie, przez co nie ma ryzyka, że uszkodzone zostanie dziąsło. Korzystać z tej metody mogą również dzieci. Poszukując gabinetu stosującego laserowe leczenie zębów czasami trzeba się natrudzić, ale w coraz większej ich ilości dostępna jest ta opcja. Należy jednak przygotować się na to, że cena tej usługi będzie wyższa niż w przypadku klasycznego zabiegu.

Abrazja powietrzna – kiedy można ją zastosować?

Czasami w przypadku wcześnie wykrytej próchnicy stomatolog może zaproponować zabieg abrazji powietrznej. Jest to nowoczesna metoda, która eliminuje wszystko to, co nieprzyjemne u dentysty. W zabiegu wykorzystuje się zróżnicowane ciśnienie powietrza, wody oraz tlenku glinu. Przy ich pomocy usuwany jest ubytek.

W praktyce abrazja powietrzna jest rzadko używana ze względu na małą skuteczność. W niektórych z gabinetów stosuje się ją tylko w przypadku dzieci, które są nadmiernie zestresowane. Dodatkowo abrazja nie jest wskazana w przypadku astmatyków, ponieważ podczas badania wytwarza się dużo pyłu w jamie ustnej.

Żel Carisolv – czy zawsze pomoże?

Czasami może się zdarzyć, że dentysta na samym początku zaproponuje zastosowanie żelu Carisolv. Działa on rozmiękczająco na zmienioną chorobowo tkankę. Co ważne receptura została tak opracowana, że zdrowa część zęba jest w pełni bezpieczna i nienaruszona. Gdy Carisolv zacznie działać stomatolog usuwa za pomocą narzędzi zmiękczoną część zębiny. Dzięki temu leczenie może przebiec bezboleśnie i bez użycia wiertła.

Trzeba pamiętać, że ta metoda zadziała wtedy, gdy próchnica nie dosięgła jeszcze głębszych warstw zęba. Dodatkowo w trakcie badania może okazać się, że użycie klasycznych przyrządów będzie koniecznie, by skutecznie zakończyć leczenie.

Nowe metody leczenia zębów

Można spodziewać się, że w przyszłych latach będą powstawać nowe metody bezbolesnego leczenia zębów oraz rozwijane będą te opisane powyżej. Łatwo da się stwierdzić, że istnieje taka potrzeba wśród pacjentów. Rozwijająca się technologia daje szansę na ciągły rozwój w medycynie i to świetna informacja dla osób, które oczekują wizyty u dentysty bez niepotrzebnego stresu. Dla kierowców zawodowych polecamy dokładny jak policyjny alkomat PROMILER AL-8000 SILVER ze sklepu Alkopatrol.pl

 

Autor: Dawid Kałuża

 

Zobacz też:

Dermapen – kiedy zdecydować się na zabieg?

0 komentarzy

Dodaj komentarz