Pieluchomajtki dla dorosłych: na nietrzymanie moczu i nie tylko

Pieluchomajtki w różnych wariantach, majtki chłonne, specjalistyczna bielizna, wkładki higieniczne czy podkłady to wyroby, które pomagają w opiece nad osobą z niepełnosprawnością, chorą czy mającą problemy z nietrzymaniem moczu. Te nowoczesne artykuły znacznie ułatwiają codzienne czynności, pozwalają poczuć się pewnie, a często też bywają bardzo dyskretne. Dlatego też bez problemu można je dopasować do potrzeb oraz trybu życia pacjenta. Tym samym nietrzymanie moczu u osób starszych przestaje być wstydliwym problemem, a artykuły higieniczne dają poczucie suchości i bezpieczeństwa. Niezwykle ważne jest przy tym, by odpowiednio dobrać rozmiar pieluchomajtek, ich rodzaj oraz poziom chłonności.

Jakie wybrać majtki chłonne?

Problem nietrzymania moczu dotyka wiele osób. Bywa związany z chorobą, niepełnosprawnością, a także z wiekiem i różnego rodzaju dolegliwościami. Odpowiadając na rozmaite potrzeby klientów oraz oczywiście ich opiekunów, rynek oferuje bardzo różnorodne produkty. Dużą popularnością cieszą się wkładki urologiczne dla kobiet i mężczyzn. Są dyskretne i posiadają wkład chłonny. Poza tym neutralizują nieprzyjemne zapachy i są w stanie wchłonąć zdecydowanie więcej płynów niż podpaska. Tym samym będą zminimalizować dyskomfort, który często pojawia się z powodu nietrzymania moczu. Inną opcją jest bielizna chłonna. To produkt przeznaczony dla osób aktywnych, które w każdej sytuacji chcą się czuć pewnie. Majtki dostosowują się do kształtu ciała i wyglądem przypominają zwykłą bieliznę. Natomiast u osób leżących, starszych, cierpiących na ciężką postać nietrzymania moczu niezbędne będą pieluchomajtki, które mają różne formy, rozmiary oraz poziom chłonności. Warto też zadbać, by mieć w domu podkłady, chusteczki nawilżane i specjalistyczne kosmetyki.

Jak dobrać rozmiar pieluchomajtek?

Choć wiele osób zwraca przede wszystkim uwagę na to, by dopasować dobrze rozmiar pieluchomajtek, to warto zwrócić uwagę, że w sklepach znaleźć można produkty przystosowane dla osób z lekkim czy ciężkim nietrzymaniu moczu. Kluczową sprawą jest także system zakładania. O ile osoby sprawne i aktywne bez problemu będą mogły stosować majtki chłonne czy wkładki anatomiczne, to przy pacjentach leżących czy niewspółpracujących potrzebne będą rozwiązania ułatwiające opiekę. Niezwykle ważny jest także komfort noszenia oraz optymalna ochrona przed przeciekaniem. To dlatego ważnym parametrem dla osób borykających się z problemem nietrzymania moczu są oznaczenia chłonności, jakie producent umieszcza na opakowaniach. Ilość kropelek pokazuje, ile płynu pieluchomajtki są w stanie wchłonąć, jednocześnie zapewniając poczucie suchości i komfortu. Tym samym im problem z nietrzymaniem moczu jest większy, tym chłonność powinna być wyższa.

Produkty, które pozwalają poradzić sobie z nietrzymaniem moczu

Należy również właściwie dobrać rozmiar, by odpowiednio dopasować majtki chłonne do ciała. To gwarancja ich skuteczności. Jak widać, skala problemu i wielkość ciała będą kluczowe. Osoby, które mają lekkie lub średnie nietrzymanie moczu po porodzie, mogą wybierać produkty o niższej chłonności. W przypadku pacjentów, którzy nie kontrolują potrzeb fizjologicznych, niezbędne będą pieluchomajtki o najwyższym stopniu chłonności. Rozmiar natomiast warto dobierać w taki sam sposób jak bieliznę, a w przypadku wątpliwości można zamówić próbki i przetestować rozwiązania.

Osoby leżące i niesamodzielne oraz często pacjenci z niepełnosprawnościami tego typu ochrony potrzebują przez wiele lat. Niezbędne jest także wsparcie opiekuna, a tym samym powinien on pieluchomajtki dopasowywać do swoich potrzeb oraz zastosować odpowiednią technikę. Nie w każdej sytuacji dobrym rozwiązaniem będą pantsy zakładane niemalże jak zwykłe majtki. Częściej opcją idealną stają się pieluchy zapinane na rzepy na brzuchu. Je łatwiej założyć przewracając pacjenta na bok lub unosząc mu biodra.

Jakie produkty na nietrzymanie moczu?

Stosowanie pieluchomajtek jest konieczne w przypadku osób, które nie kontrolują czynności fizjologicznych. Najczęściej to dorośli stale przebywający w pozycji leżącej. Poza tym okresowo po produkty Tena sięgają pacjenci po operacjach, kobiety w ciąży, po porodzie i w połogu, osoby borykające się z różnego rodzaju dolegliwościami. To dlatego na rynku znaleźć można różnorodne produkty – i te dyskretne i te zapewniające maksymalną ochronę. Wiele osób sprawdza również, ile kosztują pieluchomajtki, a także jak duża jest refundacja przy zakupie tego typu produktów medycznych.

W przypadku problemów z kontrolowaniem czynności fizjologicznych kluczowe bywa dopasowanie odpowiednich produktów. Może je zlecić lekarz i warto w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu skonsultować się ze specjalistą. Poza tym każdy wyrób medyczny – czyli także dla dorosłych pieluchy podlegają surowym normom. Rozmiar będzie miał znaczenie zarówno dla opiekuna, jak i pacjenta, a chłonność pomoże zapewnić optymalne warunki w ciągu dnia i w nocy. Z jednej strony chodzi o bezpieczeństwo, a z drugiej o komfort. Im bardziej chłonne będą pieluchomajtki, tym w efekcie są grubsze.

 

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką TENA

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz