Hirudoterapia, czyli w jaki sposób pijawki mogą wspomóc Twoje zdrowie? Hirudoterapia – przeciwwskazania do zabiegu, przebieg, efekty

Hirudoterapia, czyli terapia pijawkami, niewielu osobom kojarzy się pozytywnie. Tymczasem, jest to stosowana już od czasów antyku metoda leczenia. Nie byłoby tak, gdyby nie liczne pozytywne efekty, na jakie można wówczas liczyć. Co może dać Ci regularnie przeprowadzana hirudoterapia? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie przeczytaj nasz tekst – na pewno się nie zawiedziesz. Do dzieła!

Pijawki – co to takiego jest?

Pijawki to bezkręgowce. Wprawdzie nie zachwycają one swoim wyglądem (a wręcz przeciwnie – pijawki mogą niektórych obrzydzić lub przestraszyć), ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo są one pożyteczne. W praktyce bowiem pijawki chętnie wykorzystuje się w celach leczniczych.

Taki stan rzeczy wynika z bardzo prostego faktu: pijawki podczas pasożytowania na ludzkim organizmie (z którego chętnie wypijają krew) wstrzykują lecznicze substancje. Substancje te określamy jako hirudozwiązki.

Stąd też bierze się nazwa sesji przeprowadzanej z użyciem pijawek, czyli „hirudoterapia”. Hiruoterapia to skuteczny sposób na poprawę funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Jak przebiega hirudoterapia i na jakie efekty terapii pijawkami możemy liczyć? Przekonaj się o tym i przeczytaj dalszą część tekstu. Do dzieła!

Hirudoterapia – co to jest?

Jak już wiesz, hirudoterapia jest stosowaną od w starożytności metodą medycyny naturalnej. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż znajdująca się w gruczołach ślinowych wydzielina bezkręgowców to jedna ze skuteczniejszych substancji leczniczych.

Poprosiliśmy, jak to mamy w zwyczaju, ChatGPT o wyjaśnienie, na czym polega hirudoterapia. Oto, jaką odpowiedź uzyskaliśmy:

Hirudoterapia to rodzaj alternatywnej medycyny, w której wykorzystuje się pijawki lekarskie (Hirudo medicinalis) w celach terapeutycznych. Proces ten ma długą historię sięgającą starożytności i został ponownie odkryty w XIX wieku.

Pijawki lekarskie są małymi, niekręgowcami, które posiadają zdolność do wytwarzania substancji chemicznych, takich jak hirudyna, histamina i peptydy przeciwbólowe. Hirudyna jest szczególnie istotna, ponieważ działa jako przeciwzakrzepowy i przeciwbólowy środek.

Podczas hirudoterapii pijawki są przykładane do skóry pacjenta, a następnie zaczynają się karmić jego krwią. Podczas ssania wydzielają swoje substancje biologiczne, które mają różnorodne działania terapeutyczne. Hirudoterapia jest stosowana w leczeniu różnych schorzeń, takich jak zapalenie stawów, zakrzepica żył, nadciśnienie, migrena i obrzęki”.

Nie mamy większych zastrzeżeń, ChatGPT w zwięzły sposób wytłumaczył nam, skąd w ogóle wzięło się określenie „hirudoterapia” (od nazwy hirudyny, czyli substancji chemicznej). Oczywiście, można skrytykować niektóre elementy, jak na przykład wyrażenie „niekręgowce”, które w języku polskim brzmi dość sztucznie i raczej się go nie używa.

Tak rozumiana hirudoterapia może być z powodzeniem wykorzystana w walce z różnorodnymi chorobami – jest cały szereg schorzeń, które da się jeśli nie w pełni zwalczyć, to przynajmniej częściowo ograniczyć dzięki przeprowadzeniu terapii z wykorzystaniem pijawek.

Praktyka pokazuje, że hirudoterapia jest zalecana w sytuacji, gdy pacjent boryka się m.in. z takimi schorzeniami jak:

  • niewydolność krążenia mózgowego,
  • zapalenie krtani,
  • żylaki i popękane naczynka,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zapalenie zatok,
  • niewydolność układu krążenia,
  • zakrzepy powstałe jako konsekwencja przeprowadzenia operacji,
  • czyrak ucha zewnętrznego,
  • anginy ropne.

Hirudoterapia – jakie są przeciwwskazania?

Wiesz już, że regularnie przeprowadzana hirudoterapia może przynieść Ci liczne korzyści zdrowotne. Jeśli przekonaliśmy Cię do skorzystania z tego zabiegu, zapewne przeglądasz już oferty gabinetów, które oferują wykonywanie zabiegów z użyciem pijawek i cieszysz się na myśl o korzyściach zdrowotnych, które dzięki temu zyskasz…

Zaraz, zaraz. Nie tak szybko – musisz bowiem mieć na uwadze, że są pewne przeciwwskazania co to hirudoterapii. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z dobrodziejstw płynących z terapii pijawkami. O jakich przeciwwskazaniach jest mowa? Oto i one:

  • skłonność do krwawień, hemofilia lub inne zaburzenia w zakresie krzepliwości krwi. Terapia pijawkami jest zabroniona w szczególności w sytuacji, gdy pacjent regularnie stosuje leki przeciwzakrzepowe (heparyna, warfaryna),
  • tendencja do łatwego powstawania siniaków na ciele – nawet wskutek drobnych uderzeń,
  • ciężka niedokrwistość organizmu,
  • schorzenia nowotworowe. W takiej sytuacji konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, ale jeśli myślisz o stosowaniu pijawek w obszarze guza lub podczas chemioterapii, uprzedzamy Cię – hirudoterapia niemal na pewno zostanie zabroniona,
  • alergia na białka pochodzenia od pijawek,
  • przewlekłe choroby zakaźne, w tym na przykład AIDS, WZW (wirusowe zapalenie wątroby) oraz sepsa,
  • choroby skóry, w szczególnie w miejscach, w których zazwyczaj stosuje się pijawki (np. tułów). Przeciwwskazaniem do hirudoterapii mogą być na przykład gojące się rany, stany zapalne skóry czy trądzik ropowiczy,
  • niewydolność serca, problemy z krążeniem krwi, nadciśnienie tętnicze,
  • okres ciąży, dni następujące bezpośrednio po porodzie oraz okres karmienia piersią – w tych przypadkach skorzystanie z hirudoterapii wprawdzie nie jest bezwzględnie zabronione, ale na pewno trzeba skonsultować się z lekarzem.

Wyżej wymieniliśmy jedynie niektóre spośród wszystkich potencjalnych przeciwwskazań do przeprowadzenia terapii z użyciem pijawek. W rzeczywistości katalog ten jest bowiem znacznie szerszy. Dlatego też zalecamy Ci, byś zachował daleko posuniętą ostrożność i – niezależnie od swojego wieku czy ogólnego stanu zdrowia – skontaktował się z lekarzem jeszcze przed przeprowadzeniem pierwszego zabiegu. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż komplikacje zdrowotne mogą pojawić się nawet w przypadku problemów menstruacyjnych.

Hirudoterapia – co musisz zrobić, by móc przygotować się do zabiegu?

Jeśli czeka Cię pierwsza hirudoterapia, musisz odpowiednio się przygotować. Nie jest to oczywiście tak poważny zabieg jak na przykład operacja kardiologiczna – nawet nie zamierzamy porównywać ze sobą tych dwóch sytuacji. Nie oznacza to jednak, że na terapię pijawkami możesz pójść z marszu. W jaki sposób można przygotować się na hirudoterapię? Oto kilka kwestii, o których wówczas pamiętać:

  • przygotowanie wyników badań w zakresie morfologii krwi oraz moczu (ważne, by takie badania były wykonane nie wcześniej niż z kilkudniowym wyprzedzeniem),
  • depilacja ciała w miejscu, w którym zostaną nałożone pijawki,
  • pielęgnacja ciała z użyciem bezzapachowego mydła,
  • nieużywanie olejków eterycznych na kilka dni przed przystąpieniem do zabiegu. Zalecamy to, ponieważ takie preparaty mogłyby skutecznie odstraszyć pijawki od „wgryzienia się” w ludzką skórę,
  • założenie luźnego ubioru w dzień, w którym zostanie przeprowadzony zabieg. Dzięki temu łatwiej będzie nam założyć ubranie z powrotem, nie uszkadzając opatrunków (opatrunki te zakłada się po przeprowadzeniu hirudoterapii).
Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to w rzeczywistości przed zastosowaniem terapii pijawkowej trzeba pamiętać o pewnych zasadach dotyczących diety. W szczególności zaleca się unikania … ostrych warzyw (w tym w szczególności cebuli oraz czosnku) oraz przypraw. Dzieje się tak z uwagi na rozszerzającą naczynia krwionośne kapicynę – mogłoby to mocno utrudnić proces gojenia się ran.

 

Autor: Emil Zelma

2 komentarze

Dodaj komentarz