Bezpieczne sprzątanie w domu podczas epidemii – jak utrzymać dom w czystości w 5 krokach?

Obecna rzeczywistość związana z epidemią koronawirusa Covid-19 wymusza wiele zmian w powszechnym funkcjonowaniu, gdy najważniejsze stało się wspólne bezpieczeństwo i zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa. Pozostanie w domu i nieprzebywanie w tłumie, jeżeli tylko możemy sobie na to pozwolić, może uchronić przed zakażeniem. Dom lub mieszkanie, w którym przebywamy na co dzień, to nasza bezpieczna baza. Dbanie o porządek i higienę wspólnych przestrzeni pozwoli ustrzec nas przed groźnymi wirusami i bakteriami. Poznaj 5 sposobów na to, jak najlepiej zadbać o najbliższą przestrzeń w czasie epidemii.

#1

Postaw na prewencję i dokładną higienę rąk.

Zadbaj o to, by przynosić jak najmniej wirusów z zewnątrz. Po wejściu do domu należy dokładnie umyć oraz dezynfekować dłonie. Do specjalistycznych produktów do dezynfekcji dłoni należy gama preparatów dezynfekujących Dr Szmich o potwierdzonym w badaniach działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym.

Kolejne ważne czynności to staranne wytarcie i ściągnięcie butów oraz odzieży wierzchniej
– a najlepiej kompletna zmiana ubrania.

 

#2

Pamiętaj o częstym wietrzeniu pomieszczeń.

Częste otwieranie okien utrzymuje regularną cyrkulację powietrza w domu i ma korzystny wpływ na kondycję naszych śluzówek, będących jedną z barier ochronnych organizmu.

#3

Rękawice do zadań specjalnych.

Przystępując do porządków i dezynfekcji zakładamy rękawice – w tym okresie korzystajmy z zapasu rękawic jednorazowego użytku. Podczas sprzątania nie dotykamy twarzy (uważamy szczególnie na nos, usta i oczy).

 

#4

Preparaty do czyszczenia i dezynfekcji.

Do usuwania zanieczyszczeń używamy klasycznego mydła i detergentów, które mają właściwości niszczące warstwę lipidową nowego wirusa. Podobne działanie wykazuje płyn lub żel do naczyń. Warte uwagi są również środki czystości z chlorem oraz alkoholem etylowym. Zwracamy uwagę na stężenie etanolu powyżej 60%, pozwalające całkowicie zneutralizować drobnoustroje. Wspomagająco do preparatów na bazie alkoholu lub do mydła można stosować olejki eteryczne, np. z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, tymiankowy.

#5

Zwróć uwagę na przedmioty częstego użytku.

Pamiętajmy o najczęściej dotykanych rzeczach w domu, które wymagają dokładnej dezynfekcji:

  • klamki – szczególnie te od drzwi wejściowych i łazienkowych
  • baterie umywalkowe, prysznicowe
  • uchwyty mebli, szczególnie kuchennych i w garderobie
  • włączniki światła i słuchawki domofonów
  • piloty, włączniki i przyciski każdego sprzętu RTV i AGD, telefony, klucze.

Utrzymaj swój dom w czystości w 5 krokach – kwiaty doniczkowe?

Ciekawym, choć nieoczywistym rozwiązaniem może być umieszczenie w domu roślin doniczkowych. Niektóre gatunki mają cenne właściwości, dzięki którym są w stanie oczyszczać powietrze w mieszkaniu. Jedną z takich roślin domowych jest grubosz drzewiasty (Crassula arborescens).

Powierzchnie wymagające regularnego czyszczenia i mycia to także podłogi, meble, umywalka, wanna i sedes.

www.drszmich.com

Dodaj komentarz