Tomografia komputerowa w ciąży – czy można wykonać to badanie?

Tomografia to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które pozwala na uzyskanie obrazu 2D i 3D organów wewnętrznych człowieka. W przeciwieństwie do badania MRI tomografia komputerowa wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, które może oddziaływać negatywnie na rozwój płodu. Sprawdzamy, czy można wykonać tomografię komputerową u kobiet w ciąży.

Tomografia w ciąży czy można ją wykonać?

Z uwagi na silne działanie promieniowania jonizującego (fal X), przeprowadzenie badania tomograficznego u kobiety w ciąży jest z reguły niewskazane. Lekarze bezwzględnie odradzają jego wykonanie w I trymestrze ciąży z uwagi na możliwość doprowadzenia do uszkodzenia DNA płodu.

Możliwość wykonania tomografii u kobiet ciężarnych jest brana pod uwagę tylko i wyłącznie w sytuacjach, w których korzyści wynikające z przeprowadzenia badania przewyższają możliwe negatywne skutki dla rozwijającego się płodu. Warto dodać, że na późniejszych etapach ciąży, ryzyko staje się mniejsze, ale nadal występuje.

Badanie CT a zagrożenia dla płodu

Chociaż badania CT są uznawane powszechnie za bezpieczne i nieinwazyjne dla większości pacjentów – kobiety w ciąży zalicza się do grupy, której są niewskazane. Dlatego przed rozpoczęciem badania kobiety zawsze są pytanie o to, czy są w ciąży. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka ewentualnego poronienia, do którego może dojść po ekspozycji zarodka na promieniowanie rentgenowskie emitowane przez aparat do tomografii.

Przy nieco starszej ciąży – od 3 do 8 tygodnia, wykonanie obrazowego badania CT może prowadzić do powstania wad wrodzonych. Fale X mogą bowiem zakłócić fazę organogenezy. Ważne jest, aby kobieta była świadoma zagrożeń związanych z np. niepoinformowaniem personelu o ciąży – skutki mogą być niezwykle inwazyjne i doprowadzić nawet do śmierci zarodka.

Wykonanie tomografii u kobiet w ciąży jest możliwe tylko i wyłącznie ze wskazania lekarza, w przypadku konieczności zdiagnozowania poważnego stanu zdrowia matki. Wówczas wykonuje się tomografię komputerową, ale z zachowaniem ostrożności i zmniejszonej dawki promieniowania. W takiej sytuacji niezbędne jest szczegółowe skonsultowanie korzyści i ryzyka z lekarzem prowadzącym ciążę oraz z radiologiem.

Badanie tomograficzne można przeprowadzić prywatnie lub na NFZ w placówkach medycznych w całej Polsce. Możesz umówić się na tomografię w większości miast – np. jeżeli mieszkasz w Wielkopolsce, umów się na badanie tomografia komputerowa Poznań. Wykonuje się ją wyłącznie z zaleceń lekarza.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz