Cukier w produktach spożywczych: Dlaczego jest dodawany do wszystkiego?

Cukier w produktach spożywczych to składnik odżywczy, który jest ceniony przez miliony ludzi na całym świecie z uwagi na walory smakowe. Trzeba jednak mieć na uwadze, że spełnia on także wiele innych funkcji. Chcesz wiedzieć, dlaczego cukier jest dodawany do wszystkiego? Jeśli tak, to przeczytaj nasz tekst.

Cukier w produktach spożywczych – dlaczego jest taki ważny?

Cukier to nie tylko walory smakowe. Wręcz przeciwnie: odpowiednio wykorzystany w procesie wytwarzania żywności wywiera on pozytywny wpływ na trwałość artykułów spożywczych. Z tego powodu cukier jest jednym z najczęściej wykorzystywanych konserwantów – dodaje się go przede wszystkim do produktów przygotowanych na bazie owoców (dżemy, soki, cukierki). Wydłużenie terminu ważności produktów jest możliwe, ponieważ cukier przyczynia się do zmniejszenia dostępności wody w żywności. Dzięki temu różnego rodzaju mikroorganizmy (bakterie, pleśnie itp.) mają mniejsze możliwości namnażania się.

Funkcja konserwująca to jeszcze nie wszystko. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to w rzeczywistości cukier wywiera pozytywny wpływ na barwę pożywienia, do którego jest dodawany. Konserwant ten zwiększa natężenie barwy artykułów spożywczych. Jest to istotne, ponieważ zwykliśmy oceniać pożywienie także pod kątem jego wyglądu.

Oprócz tego, cukry dodawane na etapie produkcji jedzenia wywierają wpływ na konsystencję produktów żywieniowych. Przykładowo, w przypadku ciastek można z użyciem cukru zwiększyć ich kruchość.

W jakich produktach znajduje się cukier?

Właściwie trudno znaleźć taki produkt, który nie zawiera choćby szczątkowych ilości cukru. Cukier znajduje się bowiem nie tylko w słodyczach, ale także w takich artykułach, których nie kojarzylibyśmy ze słodkim smakiem.

Produkt ten stosuje się m.in. w następujących rodzajach pożywienia: sosy (w tym także sosy sałatkowe), musztardy, ketchupy, dania instant (zupy błyskawiczne, gotowe obiady itp.), wędliny oraz przetwory mięsne, pieczywo, jogurty. Duże ilości cukru można znaleźć także w napojach gazowanych – w związku z tym, w celu walki z negatywnymi skutkami spożywania dużych ilości produktów słodzonych, wprowadzono w styczniu 2021 roku tzw. podatek cukrowy. Obciążenie to objęło m.in. napoje gazowane.

Cukier w produktach spożywczych: jak sprawdzić, czy cukier znajduje się w danym produkcie?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy produkt zawiera cukier, zapoznaj się z informacjami umieszczonymi na etykiecie. Znajdują się tam dane na temat poziomu zawartości w danym artykule spożywczym oraz tego, ile jest gram cukru w przeliczeniu na 100 g pożywienia.

Musisz pamiętać o tym, że w branży spożywczej stosuje się różne rodzaje tego składnika, a najbardziej w Polsce rozpowszechniony cukier biały jest tylko jednym z nich. Oto inne określenia, które wskazują, że w jedzeniu jest cukier:

  • sacharoza,
  • glukoza
  • cukier kukurydziany,
  • fruktoza,
  • cukier trzcinowy.

Cukier jest we wszystkim, co może być zagrożeniem

Liczne zalety opisywanego rozwiązania sprawiają, że cukier dodaje się do tak różnorodnych produktów, jak na przykład napoje gazowane czy galaretki, ale także pieczywo i inne produkty zbożowe, czekolady, wędliny, ketchupy czy sosy.

Istniejący stan rzeczy nie oznacza jednak, że możemy spożywać cukier bez żadnych ograniczeń. Nadmiar cukru w organizmie może powodować takie negatywne efekty jak uczucie zmęczenia i rozdrażnienia, nadmierny przyrost masy ciała czy problemy skórne. W celu minimalizacji tego ryzyka można stosować zdrowsze zamienniki cukru. Zalicza się do nich na przykład ksylitol czy stewię.

Przykładowo, ksylitol ma równie silny smak, co tradycyjny cukier, ale charakteryzuje się znacznie niższą wartością energetyczną. Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku stewii, która może być nawet kilkadziesiąt razy słodsza. Dzięki temu mowa cieszyć się słodkim posiłkiem bez obawy o niektóre negatywne skutki spożywania cukru. Oczywiście, przed zmianą nawyków żywieniowych należy sprawdzić ewentualne przeciwwskazania i skonsultować się np. z lekarzem rodzinnym lub dietetykiem.

 

Autor: Emil Zelma

 

Zobacz też:

Okno żywieniowe

Dermapen – kiedy zdecydować się na zabieg?

0 komentarzy

Dodaj komentarz