Płukanie ust olejem – jakie zdrowotne korzyści może przynieść?

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, musisz zdać sobie sprawę z tego, że medykamenty, które można znaleźć w aptece, nie wystarczą. Oprócz tego konieczne jest również stosowanie takich specyfików naturalnego pochodzenia jak np. olej kokosowy. Dlaczego płukanie ust olejem (czynność tą określa się czasem także jako ssanie oleju) jest dobrym rozwiązaniem? Jakie korzyści zdrowotne może przynieść płukanie ust olejem? Jeśli chcesz poznać odpowiedź, przeczytaj nasz tekst. Znajdziesz w nim cenne porady i wskazówki.

Olej kokosowy – co to jest?

Olej kokosowy to nic innego jak płyn, który jest uzyskiwany dzięki przetworzeniu owoców palmy kokosowej – orzechów – w ramach procesów tłoczenia oraz rozgrzania. Inne nazwy tego płynu to: masło kokosowe/tłuszcz kokosowy.

Olej z miąższu orzechów palmy kokosowej jest powszechnie wykorzystywany m.in. w przemyśle spożywczym, w którym używa się go m.in. do wyrobu produktów czekoladowych, ciast oraz margaryny. Możliwości zastosowania są jednak znacznie szersze i obejmują np. produkcję niektórych alkoholi, kosmetyków, a nawet… świec.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ prawidłowo użytkowany olej kokosowy ma także cenne właściwości zdrowotne.

Olej kokosowy – jakie ma właściwości zdrowotne?

Z uwagi na swój skład, w tym w szczególności znaczne ilości kwasu laurynowego, olej kokosowy ma przede wszystkim cenne właściwości przeciwzapalne oraz antyseptyczne. Z tego powodu regularne płukanie ust z użyciem oleju kokosowego stanowi skuteczny sposób na pozbycie się bakterii. Dzięki temu można obniżyć ryzyko wystąpienia próchnicy jamy ustnej.

Co za tym idzie, poprzez regularne płukanie ust z użyciem tego specyfiku można uniknąć także kolejnego problemu, który jest pochodną stanów próchniczych – mowa tu o zapaleniu dziąseł, którego jedną z najczęstszych przyczyn jest zbyt duża ilość cukru w codziennej diecie. Jeśli nie chcesz doprowadzić do takich problemów jak np. bolące i krwawiące dziąsła, olej kokosowy pośrednio pomoże Ci w osiągnięciu tego celu.

Oprócz tego olej pozwala na pozbycie się nieświeżego oddechu, dzięki czemu może stanowić jeden z elementów higieny jamy ustnej.

Płukanie ust olejem kokosowym. Podsumowanie

Jak widzisz, płukanie ust z użyciem oleju kokosowego może przynieść wiele korzyści dla Twojego organizmu. Szczególnie cenne są właściwości oczyszczające. Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że olej kokosowy wystarczy do tego, by móc utrzymać organizm w dobrym stanie. Wręcz przeciwnie: nieodłącznym elementem zdrowego trybu życia są takie czynniki jak np. pełna, zbilansowana dieta oraz regularne ćwiczenia. Olej kokosowy to ważny element, ale powinien on stanowić jedynie uzupełnienie.

Oprócz tego trzeba pamiętać, że o ile płukanie ust jest zalecane, to zdaniem części ekspertów regularne spożywanie dużych ilości oleju kokosowego zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

 

Autor: Emil Zelma

0 komentarzy

Dodaj komentarz