Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, w skrócie POChP, to dolegliwość znajdująca się na 4 miejscu listy najczęstszych przyczyn zgonów; zaledwie trzydzieści lat temu była to pozycja 6. Dane te niewątpliwie są niepokojące, toteż najwyższa pora zainteresować się stanem swoich płuc. W tym artykule dowiesz się jakie są najczęstsze symptomy POChP i jakie czynniki mogą wywoływać omawianą przez nas dolegliwość. Powiemy także co nieco o tym, kto jest najbardziej narażony na chorobę i wskażemy zależność pomiędzy POChP a płcią. Przedstawimy także leki na POChP i podpowiemy, czy dają one gwarancję zdrowia. Zainteresowany? Świetnie! W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury.
Choroby płuc – POChP – Co to jest?
POChP to przewlekła dolegliwość płuc, charakteryzująca się szeregiem objawów, które niewątpliwie powinny wzbudzać zaniepokojenie. Wśród najpopularniejszych z nich możemy wymienić na przykład:
- Kaszel – Poranne odkrztuszanie lub systematycznie pojawiający się kaszel to symptomy, które często są bagatelizowane. Okazuje się jednak, że przewlekły kaszel może być pierwszym z objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
- Brak możliwości złapania powietrza – Duszność o charakterze przewlekłym to kolejny z typowych symptomów POChP. Uczucie braku możliwości złapania powietrza może wystąpić zarówno podczas wykonywania czynności fizycznych, jak i podczas jedzenia, picia, a nawet chodzenia. W takich sytuacjach niewątpliwie przydadzą się leki na POChP, o których przeczytasz w dalszej części artykułu.
- Pogorszenie się kondycji – Choroby płuc niemal zawsze negatywnie wpływają na tolerancję wysiłkową – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Spadek kondycji fizycznej to kolejny symptom, który może wskazywać na omawianą przez nas dolegliwość.
- Pojawienie się wydzieliny płucnej – Odkrztuszanie tak zwanej plwociny to objaw, który często jako pierwszy zapala w głowie chorego czerwony alarm. Trudno się temu dziwić – wypluwanie wydzieliny zabarwionej krwią lub zawierającej ropę niewątpliwie nie jest już „zwykłym kaszlem”.
Więcej na temat Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc przeczytasz na stronie https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/. Znajdziesz tam także zakładki poruszające takie kwestie, jak leki na POChP i test oceny ryzyka.
POChP – Przyczyny występowania choroby
Pierwszą i, niewątpliwie, najbardziej oczywistą przyczyną występowania POChP są papierosy. To właśnie palacze stanowią bowiem dziewięć na dziesięć przypadków spośród wszystkich zdiagnozowanych osób. Trudno się temu dziwić – papierosy zawierają w sobie ponad cztery tysiące szkodliwych substancji, które, podczas palenia, po cichu osiadają na naszych płucach. Należy z całą stanowczością podkreślić – przy paleniu nikotyny w dużych ilościach nie zadziałają nawet najnowsze leki na POChP. Warto zaznaczyć jednak, że nikotyna to tylko jedna z przyczyn choroby. Poniżej znajdziesz listę pozostałych aspektów, które mogą wpłynąć na rozwój POChP.
- Praca w pyle – Otaczające nas środowisko niewątpliwie znacząco odbija się na naszym zdrowiu. To właśnie dlatego pracownicy wykonujący takie zawody, jak spawacz, hutnik, ślusarz, górnik, pracownik przemysłowy i pracownik tartaku to osoby szczególnie narażone na rozwój POChP. Nie oznacza to jednak, że omawiana przez nas dolegliwość nie dotyka kobiet. Panie doganiają mężczyzn, stanowiąc już ponad 30% spośród wszystkich zdiagnozowanych zakażeń.
- Smog – Zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego to kolejna przyczyna występowania omawianej przez nas choroby. Warto zaznaczyć, że Polska zrzesza w sobie aż sześć miast, które zajmują pozycje na liście dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich. Można zatem śmiało stwierdzić, że jeśli sytuacja się nie zmieni, leki na POChP nigdy nie będą miały szans na pozytywną zmianę.
- Nieodpowiednie ogrzewanie – Spalanie nieprzeznaczonych do ogrzewania materiałów to także powód, dla którego możemy obserwować tak gwałtowny wzrost liczby zakażeń.
- Predyspozycje indywidualne – Badania wskazują, że osoby, które w przeszłości przebyły takie choroby, jak na przykład gruźlica płuc, są szczególnie narażone na rozwój POChP.
Szczegółowe omówienie przyczyn choroby znajduje się na portalu Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl/.
Czy istnieją leki na POChP?
Leki na POChP niewątpliwie są dziś bardzo powszechnym tematem. Zanim jednak przejdziemy do jego omówienia, najpierw należy zwrócić uwagę na jeden bardzo ważny aspekt – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest dolegliwością nieuleczalną. Nie oznacza to jednak, że nie można jej leczyć! Mamy na myśli oczywiście leczenie objawowe, którego zadaniem jest poprawa jakości życia chorego. Poniżej znajdziesz listę porad, które należy wdrożyć w życie, by osiągnąć należyty komfort w przypadku chorowania na POChP.
- Jesteś palaczem? Koniecznie rzuć nałóg! Zdajemy sobie sprawę z tego, że może to być trudne, jednak bez tego się nie obejdzie.
- Porzuciłeś aktywność fizyczną? Wróć do niej! Duszności bardzo często są przyczyną zaniechania ćwiczeń. To duży błąd! Osoby cierpiące na POChP powinny poprawiać stan swoich płuc za pomocą lekkich ćwiczeń i spacerów.
- Wykonałeś powyższe zadania? Najwyższa pora na leki na POChP. Inhalatory z całą pewnością wspomogą Twoją walkę z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc, jednak same medykamenty na niewiele się zdadzą – do pełni działania potrzebna jest także Twoja motywacja i wdrożenie odpowiednich zmian.