Rola diety w utrzymaniu zdrowia układu moczowo-płciowego

Męski układ moczowo-płciowy to kompleks wielu narządów połączonych ze sobą nie tylko lokalizacyjnie, ale również funkcjonalnie. Na zdrowie tego układu wpływ ma wiele czynników, w tym uwarunkowania genetyczne, których nie możemy modyfikować. Tym, co można kontrolować, żeby długo cieszyć się dobrym zdrowiem, jest styl życia.

Styl życia a układ moczowo-płciowy

Jakie zachowania i przyzwyczajenia, które można kontrolować, mają negatywny wpływ na Twoje zdrowie?

  • Nadwaga i otyłość;
  • źle zbilansowana dieta, niedostarczająca organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów;
  • siedzący tryb życia;
  • palenie papierosów, picie alkoholu;
  • ryzykowne zachowania seksualne;
  • praca w narażeniu na szkodliwe substancje. [1]

Wpływ diety na zdrowie układu moczowo-płciowego

Dieta wpływa na wiele aspektów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem narządów. Ważnym elementem jest odpowiednie nawodnienie organizmu, które jest kluczowe dla zdrowia pęcherza moczowego. Warto pić klarowne płyny – to woda powinna być głównym źródłem nawodnienia. Odpowiednie rozcieńczenie moczu zapobiega zaleganiu i rozwojowi bakterii w pęcherzu moczowym i chroni przed infekcjami.

W razie wystąpienia infekcji warto wypijać herbatki z moczopędnych ziół, np. ze skrzypu polnego lub brzozy. Powszechnie znanym dobrym dla pęcherza moczowego składnikiem diety jest żurawina, która ma właściwości antybakteryjne.

W funkcjonowaniu narządów miednicy ważna jest sprawność mięśni dna miednicy. Żeby były one mocne i elastyczne, w Twojej diecie musi się znaleźć dużo białka, zdrowych tłuszczów i węglowodanów.

Spożywaj kwasy omega-3 zawarte m.in. w tłustych rybach morskich, nasionach i orzechach. Może to zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty. [2]

Jedz produkty bogate w witaminę C. Pomaga ona w produkcji kolagenu, który wpływa na elastyczność tkanek otaczających narządy miednicy mniejszej. Dobre źródła tej witaminy to owoce cytrusowe i papryka.

Nie zapominaj o błonniku, który reguluje i przyspiesza pracę jelit. Jest to ważne dla zdrowia układu moczowo-płciowego, ponieważ zaleganie niestrawionych resztek jedzenia prowadzi do zaparć i zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, a to z kolei osłabia mięśnie dna miednicy.

W codziennym jadłospisie ogranicz produkty bogate w cholesterol. Nadmiar cholesterolu może zaburzać gospodarkę hormonalną organizmu i prowadzić do nadprodukcji testosteronu, co jest szkodliwe dla prostaty i promuje jej przerost.

 

Dieta i nawyki żywieniowe niewątpliwie wpływają na układ płciowy i moczowy u mężczyzn. Dbaj o zachowanie prawidłowej masy ciała, wspomaganie pracy jelit i zdrową dietę. Pamiętaj, żeby wszystkie niepokojące objawy z dróg moczowych lub narządów płciowych konsultować z lekarzem. Wspólnie z nim ustalisz, jak leczyć prostatę, zakażenia dróg moczowych i inne schorzenia narządów znajdujących się w miednicy mniejszej.

 

 

Bibliografia

[1]       Y. Nagakura, M. Hayashi, i S. Kajioka, „Lifestyle habits to prevent the development of benign prostatic hyperplasia: Analysis of Japanese nationwide datasets”, Prostate Int, t. 10, nr 4, s. 200–206, grudz. 2022, doi: 10.1016/j.prnil.2022.06.004.

[2]       G. C. Galván, J. P. Daniels, N. A. Friedrich, S. Das, i S. J. Freedland, „A healthy diet, a healthy prostate? A brief commentary on the latest research on diet and prostate cancer”, Prostate Cancer Prostatic Dis, t. 26, nr 4, Art. nr 4, grudz. 2023, doi: 10.1038/s41391-023-00651-9.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz