Jak pokonać alergię? Proste sposoby na lepsze życie

Wielkimi krokami zbliża się sezon pylenia roślin wiatropylnych. Dla alergików oznacza to początek walki z uciążliwymi objawami chorobowymi spowodowanymi nadwrażliwością na znajdujące się w środowisku substancje. Co można robić, żeby zmniejszyć objawy alergiczne? Jak walczyć z uczuleniem? Poznaj kilka sposobów!

Dobra terapia to podstawa!

Każdy alergik powinien mieć ustalony plan terapeutyczny jeszcze przed spodziewanym kontaktem z alergenem. Jeśli jesteś uczulony na pyłki roślin, już wczesną zimą powinieneś skontaktować się ze swoim lekarzem, z którym porozmawiasz o tym, jaką farmakoterapię stosować. Obecnie zaleca się, żeby tabletki na alergię zażywać jeszcze przed spodziewanym kontaktem z alergenem. Możliwe, że lekarz zaproponuje Ci zaopatrzenie się w leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty, zawierające np. bilastynę.

Pamiętaj, żeby nie modyfikować leczenia samemu. Nie przerywaj stosowania zaleconych leków bez konsultacji z medykiem, bo może to znacznie nasilić dolegliwości alergiczne i pogorszyć Twój stan zdrowia.

Zamknij okna

W wietrzne dni unikaj wietrzenia pomieszczeń. Cząsteczki pyłków roślin są bardzo małe i lekkie – wiatr przenosi je na dalekie odległości. Oznacza to, że jeśli jesteś uczulony np. na pyłki brzozy, to nawet jeśli w pobliżu Twojego miejsca pobytu nie znajdują się te drzewa, to i tak możesz mieć objawy alergii.

Weź prysznic, gdy wracasz do domu

Za każdym razem, gdy przebywasz na zewnątrz, Twoje ciało, włosy i ubrania zbierają na sobie duże ilości drobnych cząsteczek pyłku, których nie jesteś w stanie dostrzec gołym okiem. Po powrocie z dworu weź prysznic lub kąpiel i koniecznie zmień ubranie. Dzięki temu będziesz miał jak najmniejszy kontakt z pyłkami w domu.

Korzystaj z kalendarza pylenia

Kalendarz pylenia powstał po wielu latach monitoringu stężenia poszczególnych pyłków w powietrzu – przez cały rok i na terenie całej Polski. Dzięki niemu z wyprzedzeniem możesz sprawdzić, gdzie w danych tygodniach przewidywane jest duże stężenie pyłków wywołujących u Ciebie objawy alergii. Korzystaj też z aplikacji i stron internetowych, które na bieżąco informują o stężeniu uczulających pyłków w powietrzu. Unikaj spędzania czasu na zewnątrz w dni z wysokim prawdopodobieństwem kontaktu z pyłkami. [1]

Płucz nos

Po powrocie z dworu, zwłaszcza jeśli masz alergiczny nieżyt nosa, przepłucz drogi nosowe izotoniczną wodą morską. Irygację możesz wykonywać kilka razy dziennie. Woda morska pozwala na usunięcie z jamy nosowej pyłków, które podczas pobytu na zewnątrz osadziły się na błonach śluzowych. Dzięki temu masz szansę na zmniejszenie czasu trwania i intensywności objawów choroby. [2]

Alergie należą do chorób cywilizacyjnych i z roku na rok liczba ich rozpoznań rośnie. Z odpowiednią postawą, stosując się do zaleceń lekarskich oraz unikając ekspozycji na substancje wywołujące dolegliwości, jesteś w stanie dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Nie pozwól, żeby alergia ograniczała Twoją aktywność zawodową oraz życie prywatne.

 

Bibliografia

[1]       „Kalendarz pylenia roślin”. Dostęp: 30 styczeń 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.alergen.info.pl/kalendarz_pylenia_roslin.php

[2]       V. A. Drobyshev, L. A. Shpagina, S. A. Karmanovskaya, i I. G. Zaitseva, „[Innovative technology full volume lavage of the nasal cavity in the treatment of allergic and vasomotor rhinitis]”, Vestn Otorinolaringol, t. 83, nr 5, s. 59–64, 2018, doi: 10.17116/otorino20188305159.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz