Materac na odleżyny. Jak działa i jaki wybrać?

Problem odleżyn dotyczy większości osób, które ze względów zdrowotnych sporo czasu spędzają w łóżku, w pozycji leżącej. Wymagają one odpowiedniej pielęgnacji i opieki, a także właściwego podłoża do wypoczynku, które będzie przede wszystkim niwelowało ryzyko powstawania odleżyn. Taką funkcje pełni materac na odleżyny – akcesorium, w które warto zainwestować, jeśli zależy nam na zapewnieniu bliskiej osobie zdrowego i komfortowego wypoczynku.

Jak działa materac na odleżyny? Czym różni się od „zwykłego” materaca?

Materac przeciwodleżynowy został stworzony, aby zapobiegać pojawieniu się odleżyn. To bolesna i niebezpieczna przypadłość, na którą szczególnie narażone są osoby obłożnie chore, z ograniczoną sprawnością ruchową, a także seniorzy, którzy większość dnia spędzają w łóżku. Materac na odleżyny jest dziś uznawany za jeden z podstawowych elementów profilaktyki przeciwodleżynowej. Świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku osób, które są unieruchomione na stałe, jak i ludzi zmuszonych do spędzania czasu w łóżku tymczasowo.

Głównym zadaniem tego akcesorium jest zapewnienie ciału osoby chorej ruchu, którego sama nie jest w stanie wykonywać, znajdując się w pozycji leżącej. W przypadku osób zdrowych, w pełni sprawnych pod względem ruchowym, organizm sam „wie”, kiedy nacisk na daną partię ciała jest zbyt duży i zmienia pozycję. Osoba niepełnosprawna nie jest w stanie tego dokonać – wymaga więc wsparcia przy zmianie pozycji ze strony opiekuna, co nie zawsze jest możliwe. Materac na odleżyny jest tak skonstruowany, aby zapewniać skórze leżącej na nim osoby stałe zmiany nacisku, masując ją przy tym i dostarczając tkankom niezbędnego tlenu. Wszystko to za sprawą zmiennego ciśnienia w komorach materaca.

Dla kogo materac na odleżyny będzie dobrym wyborem? Jakie jego rodzaje wyróżniamy?

Materace przeciwodleżynowe to idealny wybór do codziennego użytkowania dla wszystkich osób, które ze względów zdrowotnych są przykute do łóżka. Świetnie sprawdzi się w przypadku osób po przebytych operacjach ograniczających tymczasowo ich sprawność, ludzi z niepełnosprawnością ruchową, przewlekle chorych seniorów i wszystkich innych osób, które dużo czasu spędzają w pozycji leżącej. W przypadku osób ciepiących na tego typu problemy, zalecana jest zmiana pozycji ciała co ok. 4 godziny, aby nie dopuścić do pojawienia się odleżyn. Materac przeciwodleżynowy zapobiega ich powstawaniu, zapewniając wypoczywającej na nim osobie komfort i dobre samopoczucie.

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje materacy na odleżyny. Pierwszym jest materac bąbelkowy. Jego zadaniem jest ochrona ciała przed odleżynami przy wykorzystaniu zmiennego ciśnienia. Jego wnętrze jest podzielone na komory, które wizualnie przypominają bąbelki. Materac bąbelkowy idealnie sprawdzi się do zapobiegania odleżynom oraz jako wsparcie leczenia odleżyn I stopnia. Drugim rodzajem materacy przeciwodleżynowych jest materac rurowy. Jest zbudowany z poprzecznie ułożonych rur, które są pulsacyjnie napełniane powietrzem. Taki materac na odleżyny będzie dobrym wyborem dla osób o wadze powyżej 90 kg oraz do leczenia odleżyn II i wyższego stopnia.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz