Jak sobie poradzić z bólem dziąseł?

Ból dziąseł potrafi pogorszyć jakość życia. Często jest objawem poważniejszych chorób lub niewłaściwej higieny jamy ustnej. Czasami do jego wystąpienia przyczyniają się też szkodliwe nawyki podczas mycia zębów. Jak poradzić sobie z bólem dziąseł?

Z czego wynika ból dziąseł?

Powodów wystąpienia bólu dziąseł może być kilka. Wśród nich warto wyróżnić zbyt krótkie i niewłaściwe mycie zębów, dobór za twardej szczoteczki, złą technikę czy niedokładną pielęgnację. Często za pojawienie się takich dolegliwości odpowiada płytka nazębna, w której gromadzą się bakterie. W wyniku ich działania powstaje stan zapalny stanowiący źródło bólu.

Zdarza się, że ból dziąseł ma związek z niepełnowartościową dietą czy używkami. Niekiedy może być jednym z pierwszych objawów chorób ogólnoustrojowych. Aby poradzić sobie z tym problemem, warto zdiagnozować go odpowiednio wcześnie.

Bolące dziąsła a niewłaściwa higiena

Sposobem na poradzenie sobie z bolącymi dziąsłami, które mają związek bezpośrednio z niewłaściwą higieną jamy ustnej, może być zmiana nawyków i używanych akcesoriów. Dobrze sprawdzą się szczoteczki z miękkim włosiem, najlepiej elektryczne lub soniczne. Warto myć zęby dokładnie, poświęcając na tę czynność co najmniej 2 minuty. Nie należy szorować bezpośrednio po dziąsłach i używać zbyt dużej siły.

Dobór kosmetyków na bolące dziąsła

Niektóre osoby mają naturalnie wrażliwe dziąsła, a więc stosowanie preparatów z agresywnymi substancjami chemicznymi może powodować zaognienie problemu. Warto unikać produktów z dużą zawartością alkoholu, silnych detergentów i drobinek ścierających. W przypadku osób, które często odczuwają ból dziąseł, dobrze sprawdzą się pasty i płyny do płukania ust z substancjami łagodzącymi, jak np. wyciąg z aloesu.

Kosmetyki na bolące dziąsła mogą pomóc poradzić sobie z objawami problemu, ale nie zawsze z jego źródłem. Z tego powodu tak ważne jest przeanalizowanie swoich nawyków, używanych preparatów i stylu życia, a także wykonanie odpowiednich badań. Dzięki temu można poznać przyczynę nawracającego bólu dziąseł i wdrożyć właściwe działania – informuje specjalista z firmy SUNSTAR produkującej produkty do higieny jamy ustnej – https://www.sunstargum.com/pl-pl/.

Domowe sposoby na bolące dziąsła

Mężczyzna z bólem podczas szczotkowania

Co jest dobre na bolące dziąsła? Od lat w polskich domach stosuje się płukanki ziołowe. Najczęściej bazują one na szałwii lekarskiej, tymianku, rumianku, podbiale, mięcie pieprzowej, nagietku lekarskim czy korze dębu. Takie płukanki nie zastąpią specjalistycznych preparatów i wizyty u stomatologa, ale mogą pomóc choć na chwilę złagodzić ból.

W przypadku silnych dolegliwości istnieje opcja zastosowania zimnych okładów. Powodują one obkurczenie naczyń krwionośnych, co może pomóc zmniejszyć obrzęk. Trzeba jednak pamiętać, by nie przykładać zimnego przedmiotu bezpośrednio do skóry.

Regularny masaż bolących dziąseł

Sposobem na bolące dziąsła może być też masaż. Na rynku znaleźć można specjalne stymulatory, które pomagają poprawić krążenie w tkankach miękkich w jamie ustnej. W ten sposób mogą przyczynić się do polepszenia stanu dziąseł i jeszcze dokładniejszego usunięcia płytki nazębnej, zwłaszcza w przestrzeniach międzyzębowych.

Stymulatory dziąseł są ciekawym dodatkiem do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Składają się z miękkiej końcówki i wyprofilowanej rączki, która pozwala na łatwe manewrowanie w jamie ustnej.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz