Dlaczego detoks najlepiej przeprowadzać w specjalistycznych ośrodkach uzależnień?

Detoksykacja jest pierwszym krokiem w walce z nałogiem. Przerwanie ciągu alkoholowego i oczyszczenie organizmu z toksycznych substancji oraz resztek etanolu pozwala unormować stan psychiczny i fizyczny pacjenta, jak również wyrównać wszelkie niedobory. Detoksykacja stanowi podstawę do dalszej walki z uzależnieniem. Jednak należy mieć na uwadze, że jest to trudna procedura, która musi odbywać się pod nadzorem specjalistów.

Zalety detoksu przeprowadzanego w profesjonalnych warunkach 

Detoksykacja to procedura, która powinna odbywać się w warunkach szpitalnych lub wyspecjalizowanych ośrodkach odwykowych. Pacjent zostaje podpięty pod kroplówkę, która zawiera elektrolity, witaminy oraz sole mineralne odpowiedzialne za samoistne usunięcie toksyn z krwiobiegu osoby uzależnionej. W razie konieczności stosowane jest również wspomaganie farmakologiczne. W ten sposób dochodzi do złagodzenia nieprzyjemnych skutków gwałtownego odstawienia alkoholu.

gabinet lekarski.jpg

Detox przeprowadzony w ośrodku leczenia uzależnień „Przebudzenie” pod Wrocławiem to profesjonalne podejście do oczyszczania organizmu z resztek alkoholu oraz toksycznych substancji. Z racji wystąpienia uciążliwych bądź niebezpiecznych skutków odstawienia alkoholu, procedura musi odbywać się pod nadzorem personelu medycznego. Lekarz stale monitoruje stan pacjenta i na bieżąco wdraża stosowną farmakologię, której celem jest zażegnanie dolegliwości związanych z przerwaniem ciągu alkoholowego. Detoksykacja jest trudnym doświadczeniem dla osób uzależnionych, głównie ze względu na możliwe skutki odstawienia alkoholu. To również wymagający etap, gdyż pod wpływem uciążliwych dolegliwości, pacjent może diametralnie zmienić swoje zachowanie i stać się niebezpiecznym. Stąd też kluczowa jest szybka interwencja lekarska i łagodzenie trudnych symptomów. 

Gwałtowne odstawienie etanolu będzie wiązało się z szeregiem złożonych objawów psychosomatycznych, które mogą zagrażać osobie uzależnionej. Kluczowa jest zatem niezwłoczna interwencja medyczna, której w warunkach domowych nie ma. Gorączka, omamy, majaczenie czy halucynacje będą przybierać na sile, stanowiąc poważne zagrożenie zarówno dla samego uzależnionego, jak i jego otoczenia. Mowa tutaj o zjawisku delirium tremens, które zazwyczaj jest następstwem samodzielnego detoksu. Charakterystycznym objawem jest bardzo silne zaburzenie świadomości i postrzegania rzeczywistości. Dodatkowo występuje również gwałtowna reakcja somatyczna, np. nagłe wzrosty ciśnienia, skurcze mięśni czy kołatanie serca. Delirium tremens to stan bezpośrednio zagrażający życiu osoby uzależnionej. Właśnie dlatego nie można przeprowadzać detoksykacji „na własną rękę” w warunkach domowych.

Detoks alkoholowy we Wrocławiu – opinie i rekomendacje specjalistów z dziedziny medycyny uzależnień oraz psychoterapii

Detoksykacja stanowi ważny krok w walce z nałogiem. Oczyszczanie organizmu musi odbywać się pod nadzorem lekarzy i pielęgniarek. Specjaliści z dziedziny medycyny zgodnie twierdzą, że nagłe zaprzestanie przyjmowania określonej substancji psychoaktywnej może skutkować nieprzyjemnymi i niebezpiecznymi objawami psychicznymi oraz somatycznymi. W swojej publikacji dr. hab. n. med. Anna Klimkiewicz wskazuje, że pojawiające się symptomy mogą przyjmować różne nasilenie. Początkowo może to być niepokój połączony z zawrotami głowy czy nudnościami, poprzez stany gorączkowe, majaczenie alkoholowe czy napady drgawkowe, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osoby uzależnionej. Lekarz mgr psychologii Kacper Łoś oraz prof. dr hab. n. med. Napoleon Waszkiewicz wskazują, że u osób z ryzykiem umiarkowanym oraz ciężkim konieczne jest jak najszybsze wdrożenie farmakoterapii. Z tego też względu pacjent musi być pod ścisłą kontrolą medyczną. Dodatkowo podkreślają, że istotnym elementem detoksykacji jest również opieka wspomagająca, obejmująca niefarmakologiczne interwencje, do których można zaliczyć m.in. uspokojenie, uświadamianie oraz edukację. 

Zalety profesjonalnego podejścia do procesu detoksykacji

Detoksykacja alkoholowa we Wrocławiu – rozpoczyna się od kompleksowej diagnostyki pacjenta. Szczegółowo oceniany jest stan osoby uzależnionej, w tym funkcje układu krwionośnego i oddechowego. Sprawdzany jest również stan psychiczny nałogowca. Wszystko to ma na celu indywidualne dostosowanie programu detoksu do konkretnych potrzeb pacjenta. Detoksykacja to trudny i niebezpieczny proces leczenia, stąd też kluczowa jest profesjonalna opieka medyczna połączona ze wsparciem psychologicznym, które są kontynuowane po zakończonym odtruwaniu organizmu. Stanowi to kolejny etap wyjścia z nałogu. 

sala w ośrodku przebudzenie.jpg

Wsparcie po detoksie w Ośrodku Przebudzenie we Wrocławiu obejmuje indywidualnie dopasowaną psychoterapię do potrzeb danego pacjenta. Zostają wdrażane spotkania indywidualne i grupowe, które służą przede wszystkim zrozumieniu mechanizmu uzależnienia, jego skutków oraz skali problemu. Dodatkowo pacjent pracuje nad własnymi emocjami, poznając techniki radzenia sobie z głodem alkoholowym oraz metody przezwyciężenia trudności. To niezwykle ważny etap, który ukierunkowuje daną osobę na ponowne funkcjonowanie w społeczeństwie bez używek. Programy edukacyjne uczą własnych emocji oraz sposobów ich opanowania. Mowa tutaj głównie o sytuacjach, które mogą prowokować do sięgnięcia po alkohol. Pacjent nabywa umiejętności radzenia sobie ze stresem, agresją, niemocą czy wstydem. Dodatkowo na nowo uczy się planowania i wykorzystywania wolnego czasu czy rozwijania swych zainteresowań. To niezwykle ważny etap, który pozwali zapobiec nawrotom choroby. 

Profesjonalne podejście do procesu detoksykacji pozwala stworzyć kompleksowy i długoterminowy plan leczenia, który obejmuje wszystkie aspekty życiowe osoby uzależnionej. Dogłębne przepracowanie problemu sprawi, że pacjent będzie mógł uporać się ze wszystkimi trudnościami i wątpliwościami. Dodatkowo indywidualne podejście pozwala na wypracowanie odpowiednich technik radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. Profesjonalne podejście do odtrucia alkoholowego we Wrocławiu sprawia, że organizm jest oczyszczony z wszelkich toksyn i pozostałości po długoterminowym piciu, jak również pozwala na stworzenie indywidualnego planu dalszego leczenia

Detoksykacja jest wstępem do lepszego życia. Oczyszcza i regeneruje organizm, dostarczając sił do dalszej walki. Wystąpienie uciążliwych skutków odstawienia alkoholu może być niebezpieczne, stąd też kluczowe jest, aby detoks był przeprowadzany pod czujnym okiem specjalistów. 

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz