Balkonik rehabilitacyjny dla seniorów i osób chorych – czy jest przydatny?

Osoby starsze, którym z wiekiem obniża się sprawność fizyczna, mogą mieć problem  z przemieszczaniem się. Podobnie jest w przypadku osób chorych, zmagających się z różnymi schorzeniami, lub osób po wypadkach, które są ograniczone ruchowo. Aby umożliwić im poruszanie się, warto pomyśleć o zakupie balkonika do chodzenia. 

Balkonik rehabilitacyjny – wsparcie w poruszaniu się 

Balkonik to sprzęt, który ma bardzo szerokie zastosowanie. Chodzik tego typu jest znakomitym rozwiązaniem dla seniorów i osób z zaburzeniami ruchu kończyn dolnych. Może być także użytkowany w okresie powrotu do sprawności np. po operacji. Jeśli tylko pacjent ma sprawne ręce, może korzystać z takiego sprzętu. Balkonik rehabilitacyjny wpływa na samodzielność i zachowanie równowagi w przemieszczaniu się. Może służyć także do ćwiczeń fizycznych, wzmacniających mięśnie rąk i nóg. Możliwość podparcia się na nim daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności w codziennym funkcjonowaniu. 

Balkonik do chodzenia i jego rodzaje

Wszystkie sprzęty tego typu muszą być trwałe i wytrzymałe. Materiały, z których są wykonane, powinny być lekkie i jednocześnie gwarantować stabilność. Najlepsze są modele łatwo skrętne, które można złożyć w razie potrzeby, co będzie szczególnie wygodne w transporcie. Na rynku jest kilka typów balkoników rehabilitacyjnych:

  • balkonik sztywny – wyróżnia się stabilną konstrukcją i antypoślizgowymi nakładkami na nóżkach, tym samym każdy krok wiąże się z koniecznością oderwania balkonika od podłoża – ma to na celu aktywizację i usprawnienie mięśni całego ciała użytkownika;
  • balkonik kroczący – dostosowujący się do kroków danej osoby, przypominający jazdę na łyżwach;
  • balkonik z kółkami – gwarantujący płynne przemieszczanie się, niepolecany osobom z zaburzeniami równowagi; 
  • balkonik z podpórkami – mający dodatkowe elementy jak np. siedzisko czy koszyk, które umożliwiają odpoczynek podczas spaceru i przechowywanie niewielkich rzeczy;
  • balkonik wysoki – umożliwia naukę i ćwiczenia chodu (np. osobom po wypadku) poprzez zastosowanie specjalnych podpórek na przedramiona. 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem takiego sprzętu, przemyśl kto i jak długo będzie używał. Balkonik do chodzenia musi być dostosowany do użytkownika – ma na celu mu pomóc, a nie stać się kolejnym ograniczeniem. Musi zapewnić odpowiedni komfort i właściwy poziom bezpieczeństwa. 

Refundacja NFZ – warto skorzystać!

Każdy, kto jest ubezpieczony w NFZ, może skorzystać z refundacji. Co to oznacza? Mianowicie przy zakupie sprzętów medycznych czy środków pomocniczych Narodowy Fundusz Zdrowia dopłaci ustalony wcześniej procent danej kwoty.  Zdarza się, że jest to 100% ceny. Wszystko odbywa się na zlecenie lekarza rodzinnego lub lekarza danej specjalizacji. Następnie balkonik rehabilitacyjny zakupisz w sklepie medycznym, gdzie znajdziesz różne jego rodzaje. Warto skorzystać z takiej pomocy, gdyż sprzęty tego typu mogą znacznie przekraczać budżet seniorów czy osób schorowanych.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz