W literaturze przedmiotu opisuje się takie niekorzystne skutki palenia jak np. zwiększone ryzyko wystąpienia chorób płuc lub nowotworów. Oprócz tego trzeba jednak zwrócić uwagę także na wpływ palenia papierosów na płodność mężczyzn. Jaka jest zależność w tej kwestii?
Dlaczego palenie jest groźne z punktu widzenia męskiej płodności?
Taki stan rzeczy wynika z substancji, jakie znajdują się w większości wyrobów tytoniowych. Szczególnie groźne są m.in. takie składniki jak nikotyna, tlenek węgla oraz cyjanek. Oprócz tego zagrożenie stanowią również następujące substancje chemiczne i pierwiastki:
- polon,
- kadm,
- cyjanowodór,
- amoniak.
Ich długotrwałe oddziaływanie na mężczyznę może przełożyć się na gorszą jakość nasienia; ponadto, powstające plemniki są mniej ruchliwe, co może utrudnić prokreację (ich zdolność do zapłodnienia komórki jajowej wówczas spada).
Jeśli chodzi o męską płodność, kolejną z negatywnych konsekwencji długotrwałego palenia jest pogorszona morfologia plemników. Rozumie się przez to ich kształt oraz budowę.
Zależność w tym przypadku jest prosta – im więcej pali mężczyzna, tym poważniejsze jest ryzyko, że powstałe plemniki okażą się zbyt słabe, przeniknąć przez śluz kobiety. Także czas ich przeżywalności jest znacznie krótszy (czasem nawet o kilkadziesiąt procent) niż przypadku osób niepalących. W efekcie, szanse na prokreację spadają.
Jeśli chodzi o męską płodność, trzeba pamiętać o kolejnym potencjalnym problemie powodowanym przez intensywne i wieloletnie palenie papierosów. Nawet jeśli dojdzie do zapłodnienia, trzeba liczyć się ze wzrostem ryzyka różnego rodzaju chorób (w tym np. dziecięcej białaczki, schorzeń nowotworowych oraz wad rozwojowych), a także poronienia czy przedwczesnego urodzenia.
Długotrwałe palenie papierosów przekłada się na problemy z krążeniem krwi. To zaś może doprowadzić do problemu z utrzymaniem erekcji przez mężczyznę.
Co jeszcze może mieć wpływ na płodność mężczyzn?
Palenie papierosów ma bez wątpienia negatywny wpływ na płodność mężczyzn. Oprócz tego trzeba jednak pamiętać również o innych potencjalnie groźnych czynnikach. Zalicza się do nich między innymi takie aspekty jak:
- niewłaściwa dieta,
- nieregularny sen,
- brak aktywności fizycznej,
- długotrwały stres,
- spożywanie alkoholu.
Niemniej jednak nie sposób lekceważyć wpływu, jaki na płodność mężczyzn wywiera na płodność palenie papierosów.
Bibliografia:
- Sochaczewska Diana, Czeszyńska Maria Beata, Konefał Halina, Garanty-Bogacka Barba, Palenie czynne lub bierne w okresie ciąży a wybrane parametry morfologiczne i powikłania okresu noworodkowego, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Ginekol Pol. 2010, 81, 687-692.
- Anna Pasternak-Winiarska, Wybrane czynniki środowiskowe a ryzyko niepłodności mężczyzn, Tom 68, 2 (323), 2019, s. 239-247.
—
Artykuł sponsorowany
Palenie w ogóle jest okropnym nałogiem…
Ja kiedyś rzuciłem, ale to było dawno. Sam nie wiem jak to zrobiłem w sumie, bo tak z dnia na dzień się udało