Sposoby na łagodzenie kaszlu w sezonie zimowym

Sezon zimowy oznacza większe ryzyko zachorowania na infekcje wirusowe. Wynika to z różnych czynników, m.in. zwiększonej aktywności patogenów w niskich temperaturach, a także osłabienia organizmu spowodowanego niedoborem witamin i minerałów. Mokry kaszel to objaw, który towarzyszy praktycznie wszystkim chorobom wirusowym dróg oddechowych. Poznaj kilka sposobów na jego złagodzenie.

Ciepłe płyny

Pij więcej płynów niż zwykle – odpowiednie nawodnienie rozluźnia śluz zalegający w oskrzelach i ułatwia jego odkrztuszanie. Ponadto ciepłe napoje, np. herbata z cytryną czy bulion, pomagają łagodzić podrażnienia gardła, które bywają przyczyną kaszlu.

Inhalacje parowe

Klasyczne „parówki” możesz wykonać, dodając do garnka z gorącą wodą kilka kropli olejków eterycznych. Następnie pochyl się nad naczyniem, przykryj głowę ręcznikiem i przez kilka minut wdychaj unoszące się opary. Uważaj przy tym, żeby się nie poparzyć. Olejki eteryczne, które mogą poprawić komfort oddychania i upłynnić wydzielinę w drogach oddechowych, to np.:

  • eukaliptusowy,
  • tymiankowy,
  • mirtowy,
  • szałwiowy,
  • z kopru włoskiego[1].

Nebulizacje na mokry kaszel

Nowoczesną odmianą inhalacji parowych są te z wykorzystaniem nebulizatora. To urządzenie, które rozbija płyn na małe cząstki, dzięki czemu dostają się one daleko w głąb dróg oddechowych. Inhalacje na mokry kaszel wykonaj przy użyciu ampułek z hipertonicznym roztworem chlorku sodu o stężeniu 3%. Pomaga on upłynnić wydzielinę, może też zmniejszyć obrzęk śluzówki dróg oddechowych[2].

Nawilżanie śluzówek

Odpowiednia wilgotność błon śluzowych jest niezbędna do ich prawidłowego działania. Kiedy są wysuszone, mogą prowokować kaszel, osłabia się też bariera chroniąca organizm przed patogenami. Dlatego dbaj o utrzymanie w pomieszczeniach wilgotności na poziomie 40-60%. Jeśli odczuwasz suchość i drapanie w gardle, możesz wspomóc się nawilżającymi tabletkami do ssania np. na bazie porostu islandzkiego.

Leki wykrztuśne

Jeśli kaszel jest intensywny, nie wahaj się sięgnąć po silniejsze metody. Leki o działaniu wykrztuśnym upłynniają wydzielinę w oskrzelach i ułatwiają jej odkrztuszanie. Tak działają np. tabletki na kaszel z ambroksolem. Substancja ta nasila produkcję rzadkiego płynu, który rozrzedza gęsty śluz w drogach oddechowych. Wykazuje też właściwości przeciwzapalne oraz zwiększa stężenie w oskrzelach podawanych równocześnie antybiotyków. Dodatkowo ambroksol wzmaga ruchy rzęsek obecnych na nabłonku dróg oddechowych, które transportują wydzielinę w kierunku jamy ustnej, dzięki czemu ułatwia jej wykrztuszanie[3].

Domowe sposoby na mokry kaszel

W rozluźnieniu wydzieliny zatokowej może pomóc oklepywanie pleców. Najlepszy efekt daje wykonane ok. 30 minut po podaniu leku wykrztuśnego. Oprócz tego zastosuj ciepłe kompresy na klatkę piersiową. Możesz także natrzeć ją maścią rozgrzewającą z kamforą i olejkami eterycznymi.

Najlepiej by było w ogóle nie chorować, dlatego aby zmniejszyć ryzyko infekcji, zadbaj o różnorodny jadłospis. Zimą dostęp do owoców i warzyw jest mniejszy, ale możesz posiłkować się np. mrożonkami. Pamiętaj również o jedzeniu ryb, które są źródłem kwasów omega-3. Dietę warto też uzupełnić o składniki wspomagające odporność, np. czosnek, miód, imbir, sok z czarnego bzu czy czarnuszkę.

[1] Nurzyńska-Wierdak, R. (2015). Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, 25(1): 1-19.

[2] Kozikowska, K., & Sybilski, A. J. (2023). Nebulizacja u pacjentów z chorobami układu oddechowego w okresie infekcyjnym. Alergoprofil, 19(2): 8-12.

[3] Jędrzejek, M., Pokorna-Kałwak, D., & Mastalerz-Migas, A. (2020). Praktyczne zastosowanie leków mukoaktywnych. Lekarz POZ, 1: 14-19.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz