Jazda na rowerze to aktywność gwarantująca szereg korzyści. Zarówno zdrowotnych, jak i finansowych. Regularne wycieczki rowerowe pozwalają wzmocnić mięśnie czworogłowe uda, poprawiają wydolność oddechową oraz sprawiają, że tracimy zbędne kilogramy. Jednocześnie wykluczają wysokie koszty zakupu paliwa, czy serwisowania samochodu. Coraz więcej osób zachęconych wymienionymi zaletami przesiada się na rower. Większość z nich prędzej, czy później doświadczy bólu kolan. To częsta dolegliwość, na którą skarżą się szczególnie początkujący entuzjaści rowerów. Jakie właściwie jest prawdziwe źródło tego bólu? Co się stanie, kiedy go zignorujesz? Jak mu zapobiegać? Co zrobić, kiedy dopadnie Cię ból kolana po przejażdżce rowerowej? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule. Zapraszamy!
Dlaczego po przejażdżce na rowerze odczuwamy ból kolana? Jak jazda na rowerze obciąża kolana?
Powodów może być cała masa. Jest jednak kilka najczęstszych, wśród których najprawdopodobniej znajdziesz swoją przyczynę bólu kolana. Pierwszą z nich są zbyt wysokie ambicje. Startujesz ze swoją przygodą rowerową bądź wracasz po kilkumiesięcznej przerwie? Nie porywaj się w takim razie na długą trasę. Twoje mięśnie kończyn dolnych nie są przygotowane na ciężki, kilkugodzinny wysiłek. Długie wycieczki rowerowe są przyjemne i odprężające, lecz tylko wtedy, kiedy jesteśmy do nich właściwie przygotowani pod kątem fizycznym. Na start, czy po kilku miesiącach przerwy postaw na przemierzanie krótkich odcinków. Regularnie podnoś poprzeczkę, aż będziesz mógł sobie pozwolić na przejechanie kilkudziesięciu kilometrów. Jeśli bez wcześniejszego przygotowania ruszysz w długą trasę – przeciążenie kolan gwarantowane.
Kolejną możliwą przyczyną bólu kolan jest niewłaściwie ustawienie siodełka oraz kierownicy. Przy ustawianiu wymienionych elementów – nie kieruj się poradnikami i wyznaczonymi wzorami. Liczy się Twój komfort. Samodzielnie testuj różne ustawienia do momentu osiągnięcia maksymalnej wygody. To recepta na ból kolan spowodowany niewłaściwym ustawieniem poszczególnych elementów roweru.
Zimno to kolejny czynnik mogący sprawiać, że odczuwamy silny ból kolan. Rowerzyści lubią jeździć w krótkich spodenkach bez względu na temperaturę. Mięśnie nóg intensywnie pracują, więc się nagrzewają i zimna nie czuć. Natomiast kolana są narażone na zimno ze względu na brak jakiejkolwiek ochrony przed zimnem. Kolan nie osłania bowiem tkanka tłuszczowa, czy mięśniowa. Nie kończ jazdy na rowerze w zimniejsze dni z bólem kolan – załóż długie dresy i chroń kolana przed zimnem.
Potencjalne konsekwencje ignorowania bólu kolan. Co Cię czeka, jeśli zlekceważysz ból kolan?
Ignorujesz bolące kolana? W takim razie licz się z wystąpieniem dolegliwości takich jak:
- zespół tarcia powięzi,
- zapalenie ścięgna rzepki,
- nadwyrężenia rzepki,
- zwyrodnienie stawu kolanowego.
Ból kolana informuje nas o konieczności zbadania jego przyczyny i rozwiązania problemu. Nie ignoruj bólu kolan! Czytaj dalej, a dowiesz się jak mu zapobiegać.
Co możemy z tym zrobić? Najlepsze sposoby na zapobieganie bólom kolan
Podstawową kwestią jest rozgrzanie organizmu. Jazda na rowerze to aktywność wymagająca sporego wysiłku. Podchodzenie do niej bez odpowiedniego przygotowania może spowodować bóle kolan. Przed każdym treningiem rozgrzejmy nogi. To pozwoli nam uniknąć bólu kolan oraz ograniczy ryzyko kontuzji. Nie mówimy tutaj o jakiejś skomplikowanej i długiej sesji ćwiczeń. Wystarczy kilka minut ćwiczeń rozciągających, takich jak rozciąganie łydek, skłony tułowia czy rozciąganie dwu– i czterogłowych.
Rozgrzany? W takim razie przejdź do sprawdzenia ustawienia swojego roweru. Przed przystąpieniem do właściwiej jazdy na rowerze upewnij się, że będziesz podróżował w maksymalnie komfortowych warunkach.
W jaki jeszcze sposób możesz zapobiec bólom kolan? Zadbaj o swój organizm od środka! Reakcja Twoich kolan na jazdę na rowerze zależy bezpośrednio od ich kondycji. Jest ona więc kluczowa, kiedy mówimy o wytrzymałości kolan na ból. Niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania stawów pierwiastkiem jest oczywiście kolagen. Lecz samo suplementowanie kolagenu nie wystarczy. Warto jednocześnie zadbać o wysoką produkcję kolagenu przez organizm. W takiej roli świetnie odnajdzie się witamina C. Dorzućmy jeszcze do kolagenu i witaminy C witaminę D, a zyskamy zestaw składników, które gwarantują nam zdrowe, wytrzymałe i elastyczne kolana oraz stabilizację stawów. Marzenie? Nie, to szereg efektów, które gwarantuje nam suplement Flexus Shots. Znajdziesz w nim wszystkie niezbędne substancje, dzięki którym Twoje kolana staną się wytrzymałe, elastyczne i świetnie ustabilizowane. Forma shota do wypicia na raz oraz brak konieczności popijania to cechy sprawiające, że suplement jest bardzo wygodny w użyciu. Koniec z dolegliwościami bólowymi! Postaw na suplement Flexus Shots i ciesz się zdrowymi kolanami, z którymi bez bólu przemierzysz swoje długie, ukochane trasy. Przejdź na stronę rower a stawy kolanowe i dowiedz się więcej!
—
Artykuł sponsorowany
Ciekawe info, bo czasem faktycznie odczuwam taki ból
Po jakimś tam czasie bóle stawowe mijają