Zapalenie pęcherzyka żółciowego spowodowane kamicą pęcherzyka żółciowego to dość częsta dolegliwość. Kamica pęcherzykowa, dotyczy około 20% populacji europejskiej, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego występuje u 10–20% chorych z objawową kamicą żółciową [1]. Duży dyskomfort i silny ból powoduje zwłaszcza ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, ale przewlekłe zapalenie także w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, jakie są objawy wskazujące na zapalenie woreczka żółciowego i jak leczy się tę chorobę.
Czym jest woreczek żółciowy i jaką pełni funkcję?
Woreczek (pęcherzyk) żółciowy to niewielki narząd wewnętrzny kształtem przypominający gruszkę, zlokalizowany w dolnej części wątroby, po prawej stronie, na wysokości dziewiątego i dziesiątego żebra [2]. Za sprawą dróg żółciowych jest połączony z wątrobą oraz dwunastnicą. Podstawową rolą woreczka żółciowego jest magazynowanie i zagęszczanie żółci produkowanej przez komórki wątrobowe. W czasie posiłku żółć jest uwalniana z pęcherzyka żółciowego do dwunastnicy, gdzie bierze udział w procesie trawienia tłuszczów. Żółć zapewnia również odpowiednią perystaltykę jelit oraz wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K).
Zapalenie woreczka żółciowego – objawy i przyczyny
Do typowych objawów zapalenia woreczka żółciowego należą dolegliwości bólowe o charakterze kłującym i przeszywającym, zlokalizowane zwykle w górnej części brzucha, najczęściej po prawej stronie pod żebrami [1], czyli tak zwana kolka żółciowa. Ból może promieniować również do górnej części pleców. Ostre zapalenie woreczka żółciowego przebiega zwykle z gorączką i dreszczami, a dolegliwości bólowe są bardzo silne. Mogą też pojawić się nudności i wymioty. Przy przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego charakterystyczne są natomiast – oprócz pojawiającej się po posiłkach, zwłaszcza tłustych, kolki – takie objawy jak częste odbijanie, wzdęcia brzucha, mdłości i niesmak w ustach. Skóra i twardówki oczu mogą być lekko zażółcone.
Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego to jedno z możliwych powikłań kamicy żółciowej, czyli obecności w woreczku lub drogach żółciowych złogów, które mogą zablokować odpływ żółci, co jest bezpośrednim powodem powstania w pęcherzyku stanu zapalnego [3]. Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego może też być spowodowane urazem, ciężkimi oparzeniami czy chorobą ogólnoustrojową, które powodują zmniejszenie przepływu krwi i zakażenie bakteryjne [2]. Przy przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego przyczyną także są zazwyczaj kamienie żółciowe, przy czym odpływ żółci nie jest zablokowany, a jedynie zmniejszony.
Jak leczy się zapalenie pęcherzyka żółciowego?
Kolka żółciowa wymaga dokładnej diagnostyki. Objawów nie wolno bagatelizować, nawet jeśli po jakimś czasie mijają samoistnie. Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego leczy się w szpitalu, podając leki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz antybiotyki. Konieczne jest też nawadnianie dożylne. Całkowite wyleczenie jest jednak możliwe tylko poprzez chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz ze złogami [1]. Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego można leczyć, stosując leki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz tzw. dietę zero, czyli niezawierającą tłuszczu. Pomocniczo można przyjmować dostępny bez recepty lek Urosal, który oprócz działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego ma również działanie przeciwbakteryjne i odkażające. Każdy przypadek należy jednak skonsultować z lekarzem, który wykona odpowiednie badania i wskaże właściwy sposób postępowania.
Zapalenie woreczka żółciowego – jak powinna wyglądać dieta?
Po przebytym zapaleniu i usunięciu woreczka żółciowego dieta powinna zawierać niewiele tłuszczów, natomiast dużo węglowodanów (pełnoziarniste pieczywo, kasze, makarony). Zaleca się 5-6 niewielkich posiłków dziennie, spożywanych o stałych porach, oraz dokładne przeżuwanie jedzenia [2]. Potrawy smażone warto zastąpić duszonymi na parze lub gotowanymi w wodzie. Należy wybierać nabiał z mniejszą zawartością tłuszczu i unikać ciężkostrawnych produktów. Podobna dieta zalecana jest przy przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego. Ważne też, by kontrolować właściwą masę ciała (dolegliwości ze strony pęcherzyka żółciowego mogą pojawić się również w wyniku gwałtownego schudnięcia) [1] i regularnie uprawiać aktywność fizyczną.
Bibliografia:
1. Magdalena Wiercińska, Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego (zapalenie woreczka żółciowego) – objawy, leczenie i dieta, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/pecherzyk/73955,ostre-zapalenie-pecherzyka-zolciowego, data dostępu 28.11.2022.
2. Barbara Iwańczak, Tomasz Pytrus, Budowa i funkcje pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/pecherzyk/50807,budowa-i-funkcje-pecherzyka-zolciowego-oraz-drog-zolciowych, data dostępu 28.11.2022.
3. Ewa Małecka-Wojciesko, Kamica żółciowa: przyczyny, objawy, leczenie i dieta, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/pecherzyk/50809,kamica-zolciowa, data dostępu 28.11.2022.
UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Artykuł we współpracy z Urosal
Moja mama kiedyś miała i musiała mieć zabieg
Ciekawe info, bo czasem mnie tak coś boli w okolicach brzucha