Letnie miesiące przynoszą ze sobą długie, słoneczne dni, które są idealne do spędzania czasu na zewnątrz. Chociaż słońce jest źródłem witaminy D i niewątpliwie wpływa na nasze samopoczucie, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może być szkodliwa dla naszej skóry i oczu. W związku z tym ochrona przed słońcem jest absolutnie konieczna. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą ci chronić się przed słońcem latem.
Nie zapomnij o kremie z filtrem
Korzystanie z kremu z filtrem słonecznym jest jednym z najważniejszych i najbardziej efektywnych sposobów ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Przy wyborze kremu zwróć uwagę na kilka kluczowych czynników.
Najpierw sprawdź, jaki jest współczynnik ochrony SPF. Jest to skrót od Sun Protection Factor, to miara tego, jak dobrze krem chroni skórę przed promieniowaniem UVB, które jest odpowiedzialne za poparzenia słoneczne i może przyczyniać się do raka skóry. Dermatolodzy zalecają używanie kremu z filtrem o SPF co najmniej 30, który blokuje około 97% promieni UVB.
Pamiętaj również, że krem z filtrem powinien być nałożony na skórę co najmniej 30 minut przed wyjściem na zewnątrz, aby składniki ochronne mogły się aktywować. Krem powinien być ponownie aplikowany co dwie godziny, a także po pływaniu, intensywnym poceniu się lub wycieraniu ręcznikiem, nawet jeśli na opakowaniu jest napisane, że produkt jest „wodoodporny” lub „odporny na pot”. Zalecana ilość kremu to około 30 ml (co odpowiada wielkości piłeczki do golfa) na całe ciało dla dorosłego człowieka.
Odpowiednio się ubierz
Ubrania są jednym z najbardziej skutecznych środków ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wybór odpowiednich ubrań na lato, zwłaszcza podczas długotrwałej ekspozycji na słońce, może istotnie przyczynić się do zminimalizowania ryzyka uszkodzeń skóry.
W pierwszej kolejności zaleca się ubierać ubrania z długimi rękawami i nogawkami. Mogą one zapewnić lepszą ochronę, ponieważ pokrywają większą powierzchnię skóry. Jeżeli obawiasz się, że w takim stroju będzie Ci zbyt gorąco, wybierz ubrania wykonane z lekkich, przewiewnych tkanin.
Dodatkowo materiał , z którego wykonane są Twoje ubrania, ma duże znaczenie. Naturalne tkaniny, takie jak bawełna czy len, są dobrym wyborem, ponieważ są przewiewne i pozwalają skórze oddychać. Warto jednak pamiętać, że niektóre lżejsze tkaniny mogą oferować mniej ochrony przed UV, dlatego zaleca się wybieranie ubrań z gęstym splotem.
Załóż czapkę
Skóra na głowie, twarzy, uszach i szyi jest często najbardziej narażona na działanie promieniowania UV, co sprawia, że jest podatna na uszkodzenia. Nakrycia głowy mogą zapewnić skuteczną barierę ochronną, minimalizując ryzyko uszkodzeń skóry. Szerokie kapelusze są szczególnie zalecane, ponieważ zapewniają cień dla całej głowy.
Nawadniaj się regularnie
Wysoka temperatura i nasłonecznienie mogą prowadzić do przegrzania organizmu i odwodnienia, które mogą mieć szereg negatywnych skutków dla zdrowia, takich jak zawroty głowy, ból głowy, a nawet udar cieplny. Pamiętaj, że kiedy czujesz pragnienie, twoje ciało jest już w stanie lekkiego odwodnienia.
Przeciwdziałając odwodnieniu, pomagasz swojemu organizmowi utrzymać prawidłową temperaturę i funkcjonować prawidłowo. Wytyczne sugerują, że dorosłe osoby powinny spożywać około 2-2.5 litrów płynów dziennie, choć ta ilość może wzrosnąć w ciepłe dni lub podczas intensywnego wysiłku fizycznego.
Pamiętaj, że nie wszystkie płyny są tak samo dobre. Woda jest najlepszym wyborem, ponieważ nawadnia bez dodawania dodatkowych kalorii lub stymulantów, takich jak kofeina, które mogą przyspieszyć odwodnienie. Unikaj spożywania zbyt dużej ilości napojów zawierających kofeinę, takich jak kawa czy niektóre rodzaje herbaty, oraz alkoholu, który jest diuretykiem i może przyczynić się do odwodnienia.
Autor: Nikola Walczak
Zobacz też:
Tomografia komputerowa w ciąży – czy można wykonać to badanie?
przydatne porady akurat teraz na czerwiec 🙂
najwazniejsze to czapka i butelka wody