Powiększ przestrzeń w parterowym domu. Możliwości inwestora w zakresie rozbudowy domu

Projekty domów parterowych dają inwestorowi szersze perspektywy w zakresie możliwości powiększenia dostępnej przestrzeni. Możemy rozważyć rozbudowę zarówno na poziomie kondygnacji, dodając nowe pomieszczenia, jak i w pionie, nadbudowując kolejne kondygnacje. Podobnym przedsięwzięciem jest adaptacja poddasza na cele mieszkalne. Jakie są warunki i możliwości w zakresie rozbudowy parterowego domu? 

Dom przy Przyjemnej 2 bis

Parterowy dom z potencjałem do rozbudowy

Rozbudowa domu, zgodnie z definicją prawa budowlanego, obejmuje prace, które zmieniają użytkową powierzchnię istniejącego budynku. Zależnie od zakresu rozbudowy, mogą również ulec modyfikacji inne kluczowe parametry budynku, takie jak wymiary zewnętrzne, kubatura, czy powierzchnia zabudowy. Projekty domów parterowych oferują szerokie możliwości rozbudowy, umożliwiając zarówno dobudowę nowych pomieszczeń (rozszerzenie w poziomie), jak i nadbudowę kondygnacji. Wybór odpowiedniej strategii zależy od aktualnych parametrów budynku, możliwości technicznych oraz warunków lokalnych.

Parterowy bungalow można rozbudować na dwa główne sposoby. Jednym z nich jest dobudowa, co oznacza poszerzenie budynku w poziomie. Nowa część staje się praktycznie niezależną konstrukcją, zwykle nie obciążając istniejących elementów konstrukcyjnych. Niemniej jednak często konieczne jest zamurowanie okien lub utworzenie nowych otworów drzwiowych, a także przearanżowanie instalacji wewnętrznych. Zmieniają się parametry powiększonego domu, jego obrys zewnętrzny, wartość powierzchni użytkowej i powierzchni zabudowy.

Innym sposobem jest rozbudowa w osi wetykalnej, najczęściej poprzez nadbudowę o nową kondygnację. Przy korzystnych warunkach konstrukcyjnych, zwłaszcza solidnym stropie monolitycznym lub gęstożebrowym, nadbudowa może być efektywna. Jednak konieczne może być modyfikowanie dachu i ścian kolankowych, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. W rezultacie rozbudowy zmieniają się wysokość i powierzchnia użytkowa budynku. Tym samym budynek zmienia swój charakter i przekształca się z domu parterowego w dom z poddaszem użytkowym lub dwupoziomowy.

Dom przy Imbirowej 5N

Adaptacja strychu, czy nadbudowa piętra? Różne pomysły na powiększenie przestrzeni użytkowej

Parterowe projekty domów często oferują możliwość adaptacji poddasza, choć istotne jest zaznaczenie, że nie jest to uważane za rozbudowę, lecz raczej za przebudowę. W przypadku rozbudowy często wykonuje się podniesienie ścian kolankowych oraz zwiększenie kąta nachylenia dachu, co może skutkować zmianami w kluczowych parametrach budynku, na przykład powiększenie jego wysokości całkowitej. W przypadku samej adaptacji nie ingeruje się w strukturę budynku ani jego wysokość. Wymaga to zazwyczaj dodatkowych prac, takich jak dostosowanie schodów, instalacji, wykonanie ścian działowych, izolacji termicznej oraz ewentualne doprojektowanie okien dachowych lub drzwi balkonowych oraz okien w ścianach szczytowych. Myśląc o późniejszej adaptacji poddasza na cele mieszkalne warto odpowiednio dobierać projekty domów już na etapie wstępnej selekcji. Niektóre projekty domów są od razu projektowane tak, by łatwiej było w razie konieczności wykorzystać dodatkowe miejsce pod dachem. Mają od razu zaprojektowane schody, lub przewidziane okna w ścianach szczytowych. 

Dom przy Przyjemnej 25 bis – projekt domu parterowego z możliwością adaptacji poddasza

Kluczowe aspekty planowania rozbudowy

Planowanie rozbudowy domu wymaga uwzględnienia aktualnego stanu budynku. Inwestor powinien skonsultować się z rzeczoznawcą budowlanym lub uprawnionym architektem, aby uzyskać ekspertyzę techniczną, niezbędną przy rozbudowie. Konieczna będzie również ponowna analiza warunków zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania terenu, aby wykluczyć możliwości powstania budynku niezgodnego z przyjętymi dla działki zapisami. Zgadzać się muszą wszystkie kluczowe parametry, jakie uzyska budynek po rozbudowie. Ważne jest także uwzględnienie kształtu i wymiarów działki, szczególnie przy rozbudowie w poziomie.

Podczas nadbudowy istotne jest zwrócenie uwagi na konstrukcję, zwłaszcza na rodzaj stropu. Stropy wylewane żelbetowe lub gęstożebrowe sprzyjają szybkiej i skutecznej nadbudowie, natomiast z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że stropy drewniane będą wymagały wzmocnienia. W przypadku formalności związanych z rozbudową, niezbędny jest projekt, który może przygotować uprawniony architekt. Konsultacja z profesjonalistą umożliwia wybór najbardziej odpowiedniej strategii, dostosowanej do konkretnego projektu domu.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz