Wątroba odgrywa dużą rolę w zdrowym funkcjonowaniu człowieka. Oczyszcza ona ciało ze wszystkiego, co niebezpieczne dla organizmu. Wspiera również proces trawienny. Zdarza się, że wątroba także potrzebuje pomocy. Aby ten niezwykle istotny narząd był zdrowy czasem warto zastosować zioła oraz suplementy. Mogą one pozytywnie wpłynąć na codzienną i wytężoną pracę wątroby. O czym trzeba wiedzieć przed sięgnięciem po wsparcie w postaci ziół?
O czym pamiętać przed zastosowaniem ziół i suplementów?
Ziołolecznictwo co do zasady jest bardziej bezpieczne dla organizmu niż stosowanie tradycyjnych leków. Pomimo tego trzeba pamiętać, że zioła mają wpływ na nasze ciało. W związku z tym dobór oraz dawkowanie konkretnych odmian oraz suplementów należy skonsultować ze specjalistą. W każdym przypadku warto mieć na uwadze także zalecenia producenta. Te umieszczane są na opakowaniach lub w dołączonej ulotce. Niektóre z ziół mogą nie być polecane dla kobiet w ciąży lub w połączeniu z lekami.
Jakie zioła pozytywnie wpływają na wątrobę?
Tak się składa, że natura przekazała w ręce człowieka kilka ziół, które doskonale sprawdzą się dla osób, które miewają problemy z wątrobą. Większość można znaleźć w https://www.izielnik.pl/ziola-na-watrobe. Na które z nich szczególnie warto zwrócić uwagę?
Ostropest plamisty
Ostropest jest bogaty w antyoksydanty. Dodatkowo jest on źródłem sylimaryny, która obniża poziom cholesterolu. Poza tym substancja ta pozytywnie oddziałuje na komórki wątroby. Ostropest często jest doceniany również w przypadku potrzeby zadbania o trzustkę. Najczęściej występuje on w postaci soku, ziaren lub herbatki. Zazwyczaj jest to jedno z pierwszych polecanych ziół dla tych, którzy chcą zadbać o wątrobę.
Mniszek lekarski
Mniszek jest dobrze znany przez człowieka od wielu lat. Okazuje się, że świetnie wpływa na regenerację. Mniszek lekarski wykazuje działania żółciopędne. Żółć jest niezbędna dla wątroby, aby ta potrafiła skutecznie radzić sobie z tłuszczami. Zioło te zazwyczaj da się nabyć w formie herbatki.
Kurkuma
Kurkuma może być doskonale znana przez osoby, które lubią gotować. Czasami jest dodawana do potraw, by osiągnąć ładny złotawy kolor. To jednak jej nie wszystkie zalety. Kurkumina jak też jest ona nazywana aktywuje wytwarzanie enzymów oczyszczających. Dla wątroby duże znaczenie ma także jej działanie przeciwzapalne.
Kiedy warto stosować zioła?
Ze względu na to, że wątroba nie jest narządem unerwionym czasem trudno samodzielnie zdiagnozować problem. Zawsze warto wdrożyć do swojej diety zioła i suplementy, gdy zaleci to lekarz. Ich zastosowanie może być również kojące dla tak ważnego organu po spożyciu dużej ilości ciężkostrawnych potraw lub alkoholu. Organizm na pewno doceni zapobiegliwe działanie w sprawie zdrowia naszej wątroby.
Ja czasami piję zioła na żółądek, jak zjem coś tłustego
Zerknę na ten mniszek, bo wszędzie o tym mówia