Oblodzony chodnik to prawdziwa pułapka na nieostrożnych pieszych – od upadku dzieli Cię często jeden nieostrożny ruch. Czasem takie zdarzenie kończy się jedynie potłuczeniem, jednak potencjalne kontuzje mogą mieć znacznie poważniejsze skutki. Sprawdź, jakich urazów możesz się nabawić w wyniku upadku na chodnik. Jak złagodzić towarzyszące im dolegliwości?
Stłuczenie
To najłagodniejszy i najczęściej przytrafiający się uraz. Polega on na uszkodzeniu tkanek miękkich bez przerwania ciągłości skóry. W efekcie pojawia się ból, siniak lub krwiak oraz opuchlizna.
Skręcenie
Podczas skręcenia uszkadzają się tkanki miękkie w obrębie stawów. W zależności od stopnia ciężkości urazu może dojść do ich rozciągnięcia, naderwania lub całkowitego zerwania. Objawy skręcenia to ból nasilający się podczas ruchu uszkodzonym stawem, a także jego opuchlizna i ocieplenie. Czasem może towarzyszyć mu krwiak, jeśli podczas urazu dojdzie do przerwania naczyń krwionośnych[1].
Zwichnięcie
Ten uraz jest poważniejszy od poprzednich. Podczas zwichnięcia przemieszczają się względem siebie powierzchnie stawowe. W zależności od tego, jak duża jest zmiana ich pozycji, zwichnięcie może wymagać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy leczenia.
Uraz ten objawia się:
- odkształceniem stawu do nieprawidłowej pozycji,
- ograniczeniem możliwości poruszania uszkodzoną kończyną,
- siniakiem lub krwiakiem,
- obrzękiem,
- silnym bólem.
Złamanie
Podczas upadku zazwyczaj każdy próbuje się jakoś podeprzeć, żeby zamortyzować uderzenie. Niestety ta odruchowa reakcja obronna może skończyć się złamaniem kości. Jego objawy to:
- narastający, ostry ból,
- zaburzenie czucia w uszkodzonej kończynie,
- obrzęk,
- bladość lub zasinienie złamanej kończyny,
- zniekształcenie miejsca urazu,
- utrudnione lub niemożliwe poruszanie kończyną.
W przypadku złamania niezbędna jest wizyta na SOR, gdzie lekarz w razie potrzeby nastawi kości i unieruchomi uszkodzone miejsce w gipsie lub ortezie. Proste złamania goją się w 6-8 tygodni, ale te bardziej skomplikowane mogą potrzebować co najmniej kilku miesięcy[2].
Leczenie urazów wywołanych upadkiem
Łagodniejsze urazy – stłuczenia i skręcenia, możesz leczyć własnymi siłami. Pamiętaj jednak, żeby udać się do lekarza, jeśli nie zauważysz poprawy po 1-2. dniach. Leczenie może nie pomagać, jeśli uraz jest poważniejszy niż zakładasz.
Na siniaki i krwiaki zastosuj maść z heparyną, która działa przeciwzapalnie, a także miejscowo poprawia przepływ krwi, przez co zmniejsza obrzęk. Warto też odciążyć uszkodzoną kończynę, np. stosując opaskę uciskową i ograniczając wysiłek fizyczny z jej udziałem.
W przypadku dolegliwości bólowych możesz zastosować lek przeciwbólowy i przeciwzapalny bez recepty, np. z deksketoprofenem. Jego działanie polega na hamowaniu produkcji prostaglandyn, które uczestniczą w rozwoju i utrzymywaniu stanu zapalnego w miejscu urazu. Deksketoprofen pomoże uśmierzyć ból o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Jeśli zależy Ci na szybkim działaniu, wybierz postać rozpuszczalną i zażyj ją przed posiłkiem[3].
Cięższe przypadki zwichnięć oraz złamania wymagają konsultacji z lekarzem, który ustali leczenie. Warto też spotkać się z fizjoterapeutą, ponieważ odpowiednio dobrana rehabilitacja może przyspieszyć powrót uszkodzonej kończyny do sprawności.
[1] Brzezińska, P., & Mieszkowski, J. P. (2015). Kompleksowe postępowanie fizjoterapeutyczne w skręceniu stawu skokowego. Journal of Education, Health and Sport, 5(9), 527-548.
[2] Pedrycz, A., Frąckiewicz, M., Cichacz, B., & Siermontowski, P. (2014). Urazy w obrębie stawu skokowego. Diagnostyka, profilaktyka, leczenie operacyjne. Polish Hyperbaric Research, (4 (49), 51-58.
[3] Woroń, J. (2020). Najważniejsze fakty dotyczące leczenia bólu ostrego o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego lekiem będącym połączeniem tramadolu z deksketoprofenem w stałych dawkach. Medycyna i Życie, 7(1-2), 10-23.
—
Artykuł sponsorowany