Obalamy najczęstsze mity na temat wybielania zębów

Skuteczne są tylko profesjonalne zabiegi wykonane w gabinetach dentystycznych. Wybielające pasty do zębów nie działają. Zabiegi wybielające mogą uszkodzić wypełnienia. To tylko kilka z wielu mitów dotyczących wybielania zębów, które czas raz na zawsze obalić.

Białe zęby, biały uśmiech

Moda na białe zęby jest ponadczasowa. Niezależnie od upływu czasu, śnieżnobiały uśmiech przykuwał uwagę, dodawał pewności siebie, a także sprawiał, że osoba czuła się bardziej atrakcyjna.
Nie ma się zatem co dziwić, że śnieżnobiały, lśniący uśmiech stał się znakiem rozpoznawczym gwiazd filmu, największych sław muzyki i sportu, biznesmenów – słowem ludzi sukcesu. Wiele osób do dziś sądzi, że wybielanie zębów jest bardzo kosztowne i można tego dokonać wyłącznie, oddając się w ręce specjalisty. Przed wybielaniem powstrzymuje nas też obawa, że poniesiemy niemałe koszty, ale nigdy nie osiągniemy wymarzonego efektu.

Błędnych przekonań dotyczących wybielania zębów jest znacznie więcej. Pokutuje myślenie, że zabiegi mogą zaszkodzić zębom, że nie ma szans na osiągnięcie szybkiego efektu oraz że pasty i inne środki stosowane do wybielania mogą od razu i wielokrotnie wywołać nadwrażliwość zębów.

Mit #1: Wybielanie zębów jest bardzo drogie

Zacznijmy rozprawiać się z tymi mitami. Uważa się, że wybielanie zębów to zabieg kosztowny i zarezerwowany wyłącznie dla osób zamożnych.

Osoby, które tak właśnie myślą można rozgrzeszyć, bo tego typu przekonanie nie wzięło się z niczego – skoro jasny, lśniący uśmiech to cecha charakterystyczna dla osób sukcesu, zamożnych – wręcz bogatych – to może zrodzić się przekonanie, że na wybielanie trzeba wydać dużo pieniędzy.

I to jest jeden z mitów, które trzeba definitywnie obalić. Wybielenie zębów to estetyczna przyjemność, na jaką obecnie może sobie pozwolić prawie każdy. Nie trzeba na to wydawać dużych pieniędzy, bo w aptekach, drogeriach i supermarketach, można kupić skuteczne pasty wybielające i aplikatory z substancjami rozjaśniającymi w przystępnych cenach. Rozwój technologii i badania sprawiły, że ogólnodostępne środki wybielające, w tym pasty do zębów czy aplikatory, są bardzo skuteczne. Znakomitej klasy środki są również dostępne na każdą kieszeń. Wybielanie zębów przestało więc być wydatkiem, na jaki stać tylko kogoś, kto bryluje na filmowych galach, występuje na scenie, czy w telewizji. Skuteczna pasta wybielająca jest produktem, na który praktycznie może sobie pozwolić każdy.

Mit #2: Wybielanie zębów jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia

Kolejne częste i mylne przekonanie dotyczy obawy o to, że wybielanie zębów może poważnie zaszkodzić i mieć duży, negatywny wpływ na nasze zdrowie. To jeden z powodów, przez który część osób do wybielania podchodzi sceptycznie lub rezygnuje, czy to z zabiegów w gabinecie, czy z korzystania z produktów wybielających. Nawet jeżeli poważnie rozważają wykonanie zabiegu wybielania, to obawa o wystąpienie skutków ubocznych, w tym nadwrażliwości zębów, skutecznie je odstrasza.

Tymczasem profesjonalne produkty, które przeszły testy kliniczne są bezpieczne dla zdrowia naszych zębów. Nie szkodzą ani szkliwu, ani dziąsłom – a takie przekonanie także często się pojawia. Oczywiście nadwrażliwość zębów jest stosunkowo częstym skutkiem ubocznym zabiegów wybielających, jednak jej wystąpienie czy nasilenie objawów jest kwestią bardzo indywidualną. Zależy od indywidualnych predyspozycji oraz kondycji naszej jamy ustnej. Nie bez znaczenia są także takie czynniki, jak czas trwania zabiegu wybielającego, zastosowany środek czy stan uzębienia.

Trzeba także wiedzieć, że preparaty używane w gabinetach stomatologicznych charakteryzują się wyższą koncentracją środka wybielającego niż produkty sprzedawane w supermarketach czy aptekach i drogeriach. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia nadwrażliwości po zabiegu. Dyskomfort czy nagły ból podczas szczotkowania, spożywania zimnych, kwaśnych i gorących produktów, zazwyczaj mija samoistnie w ciągu kilku dni po zabiegu.

Mit #3: Nie można wybielać zębów z wypełnieniami

Powszechne wydaje się przekonanie, że wybielanie nie jest dla każdego – że może to robić osoba, która ma zęby z niewielką ilością wypełnień.

Nie jest to do końca prawda. Wypełnienia nie są przeciwwskazaniem do zabiegu czy stosowania środków wybielających w domu, jednak trzeba pamiętać o tym, że wypełnień nie da się wybielić.

Nawet zastosowanie pasty wybielającej powinno być poprzedzone wizytą w gabinecie stomatologicznym. Wypełnienie nie jest przeciwskazaniem do zabiegu wybielania, lecz należy pamiętać, aby takie wypełnienia były szczelne, a o ich kondycji i zakwalifikowaniu do zabiegu wybielania powinien zadecydować specjalista. Ekspert oceni stan jamy ustnej, pomoże w wyborze właściwej metody wybielania, oceniając jej potencjalną skuteczność w naszym przypadku. Naszą chęć do poprawienia swojego wyglądu warto wykorzystać do tego, aby zadbać o zdrowie swoich zębów i poddać się zabiegom higienizacji jamy ustnej.

Mit #4: Produkty do wybielania zębów mogą uszkodzić wypełnienia

To jeden z tych mitów, który łatwo obalić. Może się zdarzyć, że osoba chcąca zadbać o swój uśmiech, a mająca wypełnienia, obawia się, że stosowanie pasty wybielającej, albo poddanie się zabiegowi w gabinecie stomatologicznym sprawi, że wypełnienia wypadną bądź ulegną zniszczeniu. Takie myśli mogą rodzić się z przekonania, że wybielanie może negatywnie wpłynąć na kondycję zębów. Jednak, jak już wspomnieliśmy, właściwe wybielanie nie niesie za sobą takiego zagrożenia. Środki stosowane w pastach wybielających czy innych produktach przeznaczonych do takich zabiegów w ogóle nie działają w miejscach wypełnień. Nie ma zatem zagrożenia, że mogą w jakiś sposób je uszkodzić czy sprawić, że nie zachowają odpowiedniej szczelności, a w konsekwencji wypadną.

Mit #5: Trzeba stosować pastę wybielającą bardzo długo, aby zobaczyć pierwsze efekty

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych, sprawdzonych technologii pasty wybielające do zębów są skuteczne i efekty ich stosowania można zaobserwować już nawet po trzech dniach. Zauważymy poprawę w przypadku przebarwień powierzchniowych. Co więcej, niektóre pasty wybielające mają również działanie profilaktyczne i zapobiegają powstawaniu nowych przebarwień.

Jednak należy pamiętać, że kluczem do osiągnięcia trwałych efektów wybielania jest ich regularne stosowanie. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli chcemy utrzymać długotrwały efekt.

Cały zestaw mitów na temat wybielania zębów

Na przedstawionych wyżej, mylnych przekonaniach lista mitów dotyczących wybielania zębów się nie kończy. To zestawienie można rozwijać niemal w nieskończoność. Wiele osób może sądzić, że skuteczne wybielanie jest możliwe tylko w gabinecie stomatologicznym.

Mity, jakie narosły wokół wybielania zębów, często zniechęcają i odstraszają osoby, które chciałby mieć ładniejszy uśmiech. Jednym z nich jest przekonanie, że to proces kosztowny, długotrwały, niekiedy nawet szkodliwy dla kondycji naszych zębów.

Tymczasem jest zupełnie inaczej. Co ważne – podkreślmy to wyraźnie – zadowalające efekty można osiągnąć, stosując metodę w pełni bezpieczną, nieścierającą szkliwa i niepodrażniającą dziąseł.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz