Dawkowanie witaminy D – jak dobrać odpowiednią ilość?

Jak powszechnie wiadomo, witaminy są niezbędne do tego, by ludzki organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Ważne jest jednak nie tylko dostarczanie składników odżywczych, ale także dawkowanie ich w odpowiednich ilościach – witamina D nie jest tu żadnym wyjątkiem. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na ten temat, koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem. Powodzenia!

Gdzie możemy znaleźć witaminę D?

Już na wstępie musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że witamina D to związek, którego próżno szukać w owocach czy warzywach. Jest on „zarezerwowany” dla produktów pochodzenia zwierzęcego.

Mamy jednak dla ciebie dobrą wiadomość – witaminę D możemy znaleźć w wielu spożywanych na co dzień produktach. Do tej kategorii zalicza się na przykład tłuszcze rybie czy tran. To jeszcze nie wszystko, ponieważ opisywany składnik znajduje się także w jajach kurzych, mięsie oraz niektórych produktach nabiałowych.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ witaminę D zawierają również tzw. produkty fortyfikowane, czyli „fabrycznie” wzbogacone o tę witaminę. W grupie tej są przede wszystkim niektóre rodzaje mleka (szczególnie produkty przeznaczone dla dzieci w wieku niemowlęcym), a także margaryny, masła itp.

Last but not least, dostępne są także suplementy diety, czyli preparaty, dzięki którym można w krótkim czasie dostarczyć witaminę D do organizmu.

Witamina D – dlaczego jest ważna dla ludzkiego organizmu?

Witamina D to rozwiązanie, które – o ile podejdziemy odpowiednio do kwestii dawkowania – może przynieść nam wiele korzyści. Poniżej znajdziesz jedynie niektóre spośród wszystkich pozytywnych efektów:

  • zapobieganie depresji. Rzecz jasna, samo stosowanie witaminy D nie rozwiąże problemu. Badania są jednak zasadniczo jednomyślne: właściwy poziom stężenia w organizmie sprawia, że ryzyko zachorowania na depresję spada,
  • poprawa funkcjonowania układu odpornościowego i skuteczniejsza ochrona przed różnymi chorobami, w tym np. przeziębieniem czy grypą,
  • wzmocnienie zębów oraz kości – taki stan rzeczy wynika stąd, iż witamina D znacząco pomaga w procesie wchłaniania fosforu (P) oraz wapnia (Ca) przez ludzki organizm,
  • polepszenie pracy układu mięśniowego,
  • zwiększenie szans na regularny sen,
  • regeneracja niektórych ważnych dla człowieka organów, w tym m.in. wątroby,
  • poprawa pamięci dzięki odbudowie neuronów,

oraz wiele innych. Jak widać, witamina D ma korzystny wpływ na różne aspekty funkcjonowania ludzkiego organizmu. Tym bardziej warto zadbać o jej odpowiednie dawkowanie. Możemy osiągnąć wyżej wymienione korzyści… o ile we właściwy sposób podejdziemy do dawkowania tego składnika odżywczego.

Jak dawkować witaminę D w organizmie?

Zasadniczo, dobowa dawka witaminy D nie powinna być niższa niż kilkaset (tj. od ok. 400 do 800) IU na dzień, aczkolwiek tak niski poziom nie powinien utrzymywać się przez dłuższy czas. Często można znaleźć zalecenia – publikowane np. przez producentów suplementów diety – że zalecany poziom dzienny to ok. 1500-2000 IU na dobę. Ponadto wskazuje się, by dzienna dawka nie przekraczała ok. 4000 IU na dzień; dalszej części tekstu wskażemy, jakie negatywne skutki może przynieść nadmiar D3 w organizmie.

Trzeba jednak pamiętać, że powyższe przedziały to jedynie dane uogólnione, szacunkowe. W rzeczywistości trudno ustalić jednoznacznie, jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę D. Ustalenia w tej kwestii powinny uwzględniać tryb życia danej osoby, wiek, masę ciała itp. To właśnie dlatego zaleca się konsultację z lekarzem, który udzieli porad na podstawie analizy konkretnego przypadku.

Odpowiednia ilość witaminy D w organizmie – dlaczego jest to takie ważne?

W przypadku witaminy D niezwykle istotne jest optimum. To bardzo ważne, ponieważ skutki uboczne może przynieść nie tylko niedobór, ale również – o czym nie powinno się zapominać – również nadmiar tego składnika w organizmie. Oto przykładowe konsekwencje, jakie może przynieść niedobór witaminy D w organizmie – taki stan rzeczy to zwiększone ryzyko:

  • otyłości,
  • problemów z układem kostnym (krzywica) oraz mięśniowym (skurcze),
  • nadciśnienia tętniczego oraz innych chorób układu krążenia,
  • chorób nowotworowych,

Z kolei nadmiar może spowodować następujące problemy:

  • ogólne osłabienie organizmu,
  • problemy z układem krążenia, w tym w szczególności pracą serca,
  • świąd,
  • bóle głowy.

Czy witamina D wystarczy?

Witamina D to istotny element z punktu widzenia dbania o nasze zdrowie… co jednak nie oznacza, że nie trzeba dbać o dostarczanie innych składników odżywczych. Oprócz tego niezwykle ważne są również takie elementy jak choćby potas, magnez czy inne witaminy (A, B, C, E).

Klucz do zdrowego trybu życia stanowi pełna, zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze. Jest to bardzo ważne, ponieważ czasem można spotkać się z opinią, że suplementy diety są wystarczające. Nic bardziej mylnego; owszem, tego typu preparaty są skuteczne, ale powinno się je stosować raczej jako doraźne uzupełnienie.

 

Autor: Emil Zelma

0 komentarzy

  • Suplementowanie jest konieczne, bo trudno dostarczyć tyle witamin z samego jedzenia, by było wystarczająco dla organizmu.

Dodaj komentarz