Żylaki są problemem, którego nie powinieneś lekceważyć. Te poskręcane i nieestetyczne naczynia, będące efektem niewydolności żylnej, są coraz częstsze – zwłaszcza w populacji osób starszych. Chociaż na ich powstawanie wpływ mają czynniki dziedziczne, to bardzo duży udział w ich rozwoju ma styl życia. Jak zapobiegać żylakowej przemianie żył?
Czy żylaki są niebezpieczne?
Konsekwencje nieleczonych żylaków nierzadko okazują się groźne dla zdrowia. Z czasem skóra nad żylakami staje się obrzęknięta, powstają przebarwienia, a nawet drobne rany. To doskonałe miejsce do wnikania drobnoustrojów powodujących stan zapalny. Krew płynie przez żylaki po burzliwym torze, co predysponuje do powstawania zakrzepów. Taki zakrzep może doprowadzić do bolesnego zapalenia naczynia. Najgroźniejszym powikłaniem nieleczonych żylaków jest zator płucny, w którym materiał zakrzepowy z kończyn dolnych zamyka światło naczyń płucnych. [1]
Jak zapobiegać żylakom?
Odpowiednio wcześniej możesz podjąć kilka działań, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie żył w nogach. Pamiętaj – lepiej zapobiegać niż leczyć!
- Unikaj siedzenia lub stania przez długi czas. Brak zmiany pozycji i aktywizacji mięśni doprowadza do zastoju krwi żylnej. Jeśli musisz stać przez dłuższy czas (np. w pracy) postaraj się przerzucać ciężar z nogi na nogę co kilka minut. Jeśli masz do tego warunki – stawaj naprzemiennie na palcach i na piętach. Gdy musisz siedzieć przez dłuższy czas, zadbaj o robienie przerw, podczas których rozruszasz nogi.
- Regularna aktywność fizyczna. Ruch pozytywnie wpływa na układ krążenia. Ważna jest regularność – uprawiaj sport o średniej lub lekkiej intensywności, ale kilka razy w tygodniu, zamiast ciężkich treningów raz na jakiś czas. Ruch zdrowy dla nóg to np. taniec, spacery, nordic walking i trenowanie na rowerku stacjonarnym.
- Utrzymuj odpowiednią masę ciała – zbędne kilogramy to obciążenie nie tylko dla stawów, ale również dla układu krążenia. Dla zdrowia swoich nóg utrzymuj masę ciała na odpowiednim poziomie.
- Nie noś obcisłego obuwia i ubrań. Ciasne buty, skarpety, rajstopy czy spodnie mogą znacznie ograniczyć swobodny przepływ krwi przez naczynia żylne. Dbaj o to, żeby dolna część garderoby była dobrze dobrana rozmiarem. Unikaj noszenia butów na obcasie. Mając uniesione pięty, blokuje się ruchomość stawu skokowego i Twoje nogi do chodzenia wykorzystują w większej mierze mięśnie pośladków, a nie łydek, a to właśnie mięśnie podudzi są cenną pompą mięśniową wspomagającą krążenie.
- Zrezygnuj z palenia papierosów. Palenie kojarzy się głównie ze schorzeniami płuc, ale może źle wpływać również na żyły. Nikotyna zwęża żyły i zmienia budowę ich ściany. Przepływ krwi staje się bardziej turbulentny i łatwiej o powstawanie żylakowato zmienionych naczyń oraz wypełniania ich zakrzepami. [2]
Żylaki są wynikiem trwałego i znacznego uszkodzenia naczyń żylnych. Problem dotyczy głównie osób po 50. roku życia, ale może pojawić się wcześniej. Świadomość tego, jak powinna wyglądać profilaktyka przeciwżylakowa, jest w stanie uchronić Cię przed skutkami niewydolności żylnej. W razie wystąpienia objawów zwiastujących pojawienie się żylaków, możesz zastosować żel na żylaki zawierający heparynę. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zgłoś się do swojego lekarza na konsultację.
Bibliografia
[1] J. Raetz, M. Wilson, i K. Collins, „Varicose Veins: Diagnosis and Treatment”, afp, t. 99, nr 11, s. 682–688, cze. 2019.
[2] A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.
—
Artykuł sponsorowany
żylaki straszne są na starość